ABD Hazine Bakanlığı, Tornado Cash’e yaptırım uyguladı

ABD, siber hatalardan elde edilen karları akladığı münasebeti ile kripto kara ünite karıştıcısını Tornado Cash’i yakın takibe almıştı.

Bu sistem, Ethereum’da kaynak ve gaye adresler ortasındaki zincir üstü ilişkiyi keserek süreç saklılığı sağlıyor. Tornado Cash üzere karıştırıcılar, ekseriyetle yasa dışı aktörler tarafından para aklamak için kullanılıyor.

Yaptırım listesine eklendi

ABD Hazine Bakanlığı, kripto para karıştırma hizmeti veren ve kuruluşundan bu yana 7 milyar doları aşkın kripto parayı aklamak için kullanılan Tornado Cash’i yaptırım listesine dahil etti.

Siber cürümlerden elde edilen gelirleri aklama işinde kullanılıyor

Tornado Cash’in bilgisayar korsanlarının siber hatalardan elde edilen gelirleri aklamalarına yardımcı olduğu savı ile hareket ediliyor.

Kuruluşundan bu yana 7 milyar dolardan fazla kripto para akladığı kuşkusu var

Açıklamada, Yabancı Varlıkları Denetim Ofisi’nin (OFAC), 2019’daki kuruluşundan bu yana 7 milyar dolardan fazla kripto para ünitesini aklamak için kullanılan kripto para ünitesi karıştırıcısı Tornado Cash’i yaptırım listesine eklediği kaydedildi.

Tornado Cash’in ABD’deki varlıkları dondurulacak

Tornado Cash’in, ABD’deki varlıklarının dondurulacağı ve ABD’lilerin bununla süreç yapmasının engelleneceği aktarılan açıklamada, Kuzey Kore takviyeli bilgisayar korsanları kümesi Lazarus Group’un da Tornado Cash aracılığıyla en az 455 milyon dolar akladığı belirtildi.

Yasa dışı finansman risklere karşılık verilecek

AA’nın haberine nazaran açıklamada, bu bahisteki araştırmaya devam edileceği ve Hazine Bakanlığı’nın yetkilerini sanal para ekosistemindeki yasa dışı finansman risklerine karşılık vermek için kullanacağı tabir edildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.