ABD’den AB’ye dayanak: Kaliningrad bildirisini memnuniyetle karşılıyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği‘nin (AB), üye devletlerin Rusya‘nın Kaliningrad üssüne geçişlerindeki yaptırımların hangi durumlarda uygulanacağına dair bir bildiri yayınlamasını memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı.

Dışişleri Sözcüsü Ned Price, yaptığı yazılı açıklamada, “AB’nin, üye devletlerinin Kaliningrad ile ilgili olarak Rusya’ya ekonomik yaptırımları nasıl uygulayacağını netleştiren duyurusunu memnuniyetle karşılıyoruz. Müttefiklerimizin ve Litvanya da dahil olmak üzere ortaklarımızın, Ukrayna’ya karşı nedensiz savaşı için Rusya’ya karşı aldığı emsalsiz ekonomik tedbirleri takdir ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Price, Kaliningrad’a yönelik “ablukanın” hiçbir vakit olmadığını belirtirken, yolcular, insani yardımlar ve birçok mal geçişlerinin Rusya anakarası ile Kaliningrad ortasında çeşitli rotalar üzerinden devam ettiğini kaydetti.

AVRUPA KURULU KARARINI GÜNCELLEMİŞTİ

Avrupa Komitesi, Litvanya ile Rusya ortasında artan tansiyonu yatıştırmak hedefiyle Rusya anakarası ile Kaliningrad dış bölgesi ortasındaki yaptırıma tabi malların hareketinin idaresine ait yönergelerini güncellemişti.

Yayınlanan kılavuzda, kara yolu ile geçişe müsaade verilmezken, Rusya’dan Kaliningrad üssüne demiryolu nakliyeciliği için bu türlü bir yasak olmayacağı ve direkt bir yasağa bahis edilemeyeceği belirtilmişti.

Buna nazaran Moskova’nın, yaptırımlar listesindeki sivil kullanım mallarını, savaş öncesi şartlardaki ölçü kadarını Litvanya üzerinden demir yolu ile taşımasına müsaade verilecek.

Sivil ve askeri olmak üzere iki maksatlı kullanılan malların da son üç yıldaki nakliyat hacimlerini aşmaması şartıyla geçişlerine müsaade verilecek. Birebir vakitte, taşıma formu ne olursa olsun, yaptırıma tabi askeri ve çift kullanımlı mallar ve ilgili teknolojilerin Litvanya üzerinden geçişi büsbütün yasak olacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.