Apple hız kesmiyor: Tüm cihazlar ortaya çıktı!

Apple, geçtiğimiz 6 Haziran akşamı, Apple Worldwide Developer Conference (WWDC) ya da ülkemizde bilinen adıyla Apple Dünya Geliştiriciler Konferansı’nı düzenledi. Burada işletim sistemlerinin yeni sürümlerini, M2 işlemcisi ve bu çipi kullanan MacBook Air ile MacBook Pro modellerini tanıttı. Şimdi ise Apple, M2 Pro ve Max işlemcisi için kolları sıvadı.

M2 Pro ve Max işlemcisi beklenenden erken gelebilir!

Geçtiğimiz günlerde tanıtılan cihazların geleceğine dair önceden bazı sızıntıları paylaşan Mark Gurman, şimdi de önümüzdeki iPhone etkinliğinden itibaren şirketin piyasaya süreceği yeni teknolojileri paylaştı. Bunlara M2 Pro ve Max işlemcisi ile birlikte gelecek cihazlar da dahil.

Gurman’ın iddiasına göre Apple, önümüzdeki lansmanda M2 ve M2 Pro işlemcilerini kullanan Mac mini modellerini tanıtmaya hazırlanıyor. Daha sonra ise M2 Pro’yu kullanan yeni 14 ve 16 inçlik MacBook Pro’ları piyasaya sürecek. Fakat sızıntılar bu kadar değil.

 

Sızıntıların arasında M2 Extreme isimli yeni bir yonganın görüldüğü belirtiliyor. Bu da muhtemelen ya Max’in yerine gelecek ya da üzerine konumlanacak. Fakat bir diğer iddiaya göre bu çip yalnızca yeni Mac Pro modellerinde opsiyonel olarak yer alacak.

Buna ek olarak Apple’ın 12 inçlik yeni bir MacBook Air modeli üzerinde çalıştığı ve A14 işlemcisini kullanan 4 GB RAM’li bir de Apple TV’yi piyasaya sürmeye hazırlandığı belirtiliyor. Bir de S8 işlemcisini kullanan ve üzerinde çoklu dokunmatik destekli bir ekranı olan yeni nesil HomePod görmemiz mümkün.

Tablet mi bilgisayar mı?

Mark Gurman da dahil birçok analistin paylaştığı verilere göre Apple, önümüzdeki yıl içerisinde 14 ve 15 inç ekrana sahip iki yeni iPad modelini piyasaya sürmek için çalışmalarını sürdürüyor. Şu anda işlevsel prototiplerin olduğu fakat bu yıl satışa çıkmayacağı belirtiliyor.

Bu tahminin asıl kaynağı ise bahsi geçen iPad modellerinde önümüzdeki yıl tanıtılacak olan M3 işlemcisinin yer alacak olması. Dolayısıyla tabletler ile dizüstü bilgisayarlar arasındaki farkın hem boyut, hem de güç ve işlevsellik bakımından giderek kapandığını söylemek mümkün.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.