Avrupa’daki havalimanlarında kriz büyüyor

Avrupa ülkelerinde işçi bulmakta zahmet çeken havalimanları, önemli meşakkate düştüler.

Başta İngiltere, Almanya ve Fransa olmak üzerek birçok ülkenin büyük havalimanlarında tam bir kaos yaşanıyor. Bavullar ortada kalıyor. Check-in kuyrukları uzayıp gidiyor.

Bazı uçuşlar iptal ediliyor. Havalimanına uçmak için gelenler ya ıstırap çekiyor ya da uçamadan geri dönüyor.

Dünya havacılık kesimini en düzgün takip eden isimlerden biri olan Uğur Cebeci, Hürriyet’teki yazısında durumu özetledi.

Birçok havalimanında uçuşlar durma noktasında

Pandemide çok sayıda işçi ile yollarını ayıran bilhassa Londra Heathrow, Paris Charles de Gaulle ve Almanya Berlin Düsseldorf havalimanları durma noktasına geldi. Yeni işçi bulmakta zahmet çeken havalimanları, güvenlik sorgulamaları uzayıp, yeni eleman almaları da güçleşince önemli probleme düştüler. Başta Almanya yurtdışından emekçi almak için harekete geçti. Bagaj taşıyacak, uçaklara yükleme yapacak ya da havalimanında check-in kontuarlarında çalışacak işçi bulunamıyor. Londra Heahrow Havalimanı’nın çabucak her terminalinde vakit zaman sistem kitleniyor. Yüzlerce yolcu bavullarını almaya uğraşıyor. Ya da bavullarını teslim etmekte zahmet çekiyor. Tıpkı durum Almanya’da Berlin, Düsseldorf üzere ağır havalimanlarına da sirayet etti. Fransa’da havayolları ve onlara takviye veren havacılık şirketlerindeki grevler ise kaos sarmalını büyüttü. Bu ortada fırsatçılık yapan, bayrak taşıyıcı birtakım Avrupalı havayolu şirketleri kıta içinde kısa uçuşlarda bile bilet fiyatlarını 1100-1200 Euro’ya çıkardılar. Yani bir tıp kaos vurgununun peşine düştüler. Pandemi periyodunda öteki işkollarında çalışmaya karar verip ayrılanlar da bu sıkışıklığa neden oldu. Kimi işçi ise meskenden çalışma kurallarına alıştıktan sonra uzun seyahatlerle havalimanlarındaki işlerine gitmemek için iş değiştirdiler. Sonuçta Avrupa’nın büyük kısmında havalimanlarında da hayat krize girdi. Kâfi süratle yabancı personel bulamayan ve buldukları çalışanlarla ilgili prosedürleri hızlandıramayan havalimanı otoriteleri ne yapacaklarını şaşırdılar.

PCR testleri geri döndü

Avrupa’da birtakım ülkeler girişte tekrar PCR testi istemeye başladı. Hadise sayılarının artması sonucu ortaya çıkan bu durum da yolcuları güç durumda bırakıyor. Fazla duyurulmadan konan PCR testi kuralları yolcuların kapılarda çaresiz kalmalarına yol açıyor. Örneğin İspanya yeni aldığı bir kararla ikinci ya da üçüncü aşı fark etmeden üzerinden 270 günden fazla vakit geçmiş olan herkesten PCR testi isteme uygulamasını başlattı.

Bavulsuz uçmak en iyisi

Avrupa’daki birçok havalimanında ortaya çıkan problemler yolcuları canından bezdirdi. Şayet Londra, Paris ya da Almanya’da Berlin, Düsseldorf üzere kentlere uçuyorsanız bavulsuz seyahat etmenin yolunu bulun. El bagajı ile yapılacak seyahatlerde başınıza gelebilecek talihsizlikleri biraz azaltmış olursunuz. Şayet bu havalimanlarında bavulunuz uçaktan çıkmazsa sıkıntı durumda kalırsınız. Bavulunun bulunması, size ulaşması haftalarca uzayabilir. Ya da hiç bulunmayan bavullar için ödenen kilosu 20 dolarlık tazminatı alırsınız. Ayrıyeten yalnızca bu devirde değil, her vakit yapmanız gereken bir şey var. O da değerli eşyalarınızı, evraklarınızı asla bavulunuza koymayın.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.