Bakan Nebati ile Memur-Sen Genel Lideri Yalçın görüştü: Kontratlı çalışanlar takıma geçirilecek mi?

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Memur-Sen Genel Lideri Ali Yalçın ile bir ortaya geldi. Memur-Sen’den yapılan açıklamada, bakanlıktaki görüşmede, 6. devir toplu mukavele kararı gereği çalışmalarına başlanacak sözleşmelilerin takıma geçirilmesi konusunda süreli-süresiz ayrımı yapılmaksızın tüm kontratlı işçinin kapsama dahil edilmesinin görüşüldüğü bildirildi.

Bakan Nebati’ye süreksiz işçi iken kontratlı işçi konumlarına geçen (4/C’den 4/B’ye) kamu vazifelilerinin hizmet müddetlerinin dikkate alınarak eğitim durumlarına uygun takımlara geçirilmesi konusu iletildi.

Yönetici sınıfındaki şefler başta olmak üzere yükseköğrenim gören kamu vazifelilerinin de 3600 ek göstergeden yararlandırılması ve tazminat yansıtma oranlarında düzenleme yapılması durumunda ek gösterge düzenlemesinin daha kapsayıcı bir nitelikte olacağı ve tam bir ıslahata dönüşeceği de Bakan Nebati’ye aktarıldı.

‘GELİR VERGİSİ MATRAHLARI ENFLASYONA NAZARAN ARTMALI’

Görüşmede, bu yıl temmuzda minimum fiyata yapılan orta artırımın çalışanlar açısından memnuniyet sağladığını belirten Yalçın, gelir vergisi matrahlarının 6 aylık enflasyon oranı kadar artırılmasının kamu vazifelileri başta olmak üzere çalışanlar açısından gelir kaybını engelleyeceğini tabir etti.

Yalçın, 2022 için 1325 lira, 2023 için 1400 lira olarak belirlenen eğitim-öğretim yılına hazırlık ödeneğinin, 6. devir toplu kontrat sonrası ortaya çıkan yüksek enflasyon oranı karşısında maksadına hizmet etmekten uzaklaştığını ve bu fiyatların yıllık enflasyon oranı kadar artırılması talebini de iletti.

Geçmişte imzalanan banka maaş promosyonu muahedeleri ile yeni imzalananların ortasında azımsanmayacak fiyat farklılıklarının oluştuğuna dikkati çeken Yalçın, bunların güncellenmesine yönelik adım atılması gerektiğini kaydetti.

Görüşmede, ayrıyeten toplu mukavele kararlarının uygulanması noktasında hizmet kolları prestijiyle yaşanan problemler başta olmak üzere kamu vazifelilerinin tahlil bekleyen sıkıntılarına ait başka talepler de lisana getirildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.