Binlerce göçmen yola çıktı! Amaçlarında ABD var

Meksika’nın güneyinde 4 bin kişilik yeni bir göçmen kafilesinin ABD’ye gerçek yola çıktığı bildirildi.

Meksika’da çoğunluğu Venezuela, Haiti ve Orta Amerikalı en az 4 bin bireyden oluşan yeni bir göçmen kafilesi güneydeki Chiapas eyaletinin Tapachula kentinden yola çıktı. Göçmenlerin sıcak havaya karşın yürüyerek kuzeye gerçek ilerlediği ve maksatlarının ABD’ye ulaşmak olduğu belirtildi.

TOPLU HALDE YÜRÜYÜŞ KARARI ALDILAR

Ülkelerini terk ederek Guatemala hududundan Meksika’ya ulaşan sistemsiz göçmenler, ABD’ye olan seyahatlerine devam edebilmek için Meksikalı yetkililerden talep ettikleri ve ülkede yasal olarak seyahat edebilmelerini sağlayacak dokümanların kendilerine verilmediği için toplu halde yürüyüş kararı aldıklarını söz etti.

Çoğunlukla erkeklerden oluşan göçmen kafilesinin içinde az da olsa bayanların ve çocukların da bulunduğu göze çarpıyor. Seyahatlerinin birinci gününde 15 kilometre yol kat eden göçmenler, Meksikalı yetkililerden kendilerine otobüslerle ABD sonuna ulaşmak için gerekli müsaadeleri vermelerini talep etti.

EN BÜYÜK SİSTEMSİZ GÖÇMEN HAREKETİYDİ

Meksika’da son olarak 6 Haziran’da 15 bin şahıstan oluşan ve ülkedeki en büyük sistemsiz göçmen hareketi kabul edilen kafile yeniden Tapachula kentinden yola çıkmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.