BM, Azerbaycan ile Ermenistan’ı tansiyonu azaltmak için acil ve somut adımlar atmaya çağırdı

Uluslararası barış ve güvenliğin korunması başlığı altında toplanan BM Güvenlik Kurulu’nda Azerbaycan ile Ermenistan ortasındaki çatışmalar ele alındı.

Konseyde konuşan BM Siyasi İşler Ünitesinde Avrupa, Orta Asya ve Amerika’dan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Miroslav Jenca, iki ülke ortasında dün yapılan ateşkesten duyduğu memnuniyeti lisana getirdi.

“Acil ve somut adımlar atmaya çağırıyoruz”

Jenca, BM’nin tarafların birbirleri hakkındaki savlarını teyit edecek bir pozisyonda olmadığını belirterek, Ancak siviller üzerindeki mümkün tesiri de dahil olmak üzere bu tehlikeli tırmanıştan derin kaygı duyuyor ve tarafları tansiyonu azaltmak için acil ve somut adımlar atmaya çağırıyoruz. dedi.

Bu hafta iki ülke ortasında yaşanan olayların, bölgeyi istikrarsızlaştırma potansiyeline sahip olduğunu net bir halde hatırlattığını kaydeden Jenca, memleketler arası toplumun, taraflar ortasındaki mevcut tansiyonu azaltarak, barışçıl bir tahlile bağlı kalınması için hiçbir gayretten kaçınmaması gerektiğini vurguladı.

“ABD, çatışmaya askeri bir tahlil bulunamayacağı konusunda kararlı”

ABD’nin BM Daimi Temsilci Yardımcısı Richard M. Mills de ateşkes ile düşmanlıkların sona ermesini memnuniyetle karşıladıklarını, artık her iki tarafın da uyuşmazlığın kalıcı ve barışçıl bir formda çözülmesi için müzakerelere ivedilikle geri dönmesi gerektiğini tabir etti.

Mills, Açıkça söylüyorum, ABD, çatışmaya askeri bir tahlil bulunamayacağı konusunda kararlı. Her iki hükümeti de diplomatik ve askeri kanallar ortasında direkt irtibat sınırlarını tekrar kurmaya ve diplomatik süreci yine taahhüt etmeye teşvik ediyoruz. diye konuştu.

Endişeler lisana getirildi

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia da konuşmasında, Rusya’nın iki ülke sonundaki olayların şiddetli bir biçimde tırmanmasından ötürü son derece kaygılı olduğunu belirtti. Nebenzia, bölgede güç kullanımının kabul edilemez olduğunu lisana getirdi.

Oturuma katılarak toplantının son konuşmalarını yapan Azerbaycan ve Ermenistan BM Daimi Temsilcileri ise bölgede yaşanan gerginlikten birbirlerini sorumlu tuttu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.