Çayır tırtılı Balıkesir’e indi

Trakya ve Marmara’da ayçiçeği tarlalarını istila eden çayır tırtılı, Balıkesir’in Manyas ilçesinde de ziyana yol açtı. 8 mahalledeki 11 bin 500 dekar ayçiçeği ekili alanda çayır tırtılına rastlandığı açıklandı.

DHA’nın haberine nazaran, ilçede Akçaova, Börülceağaç, Çakırca, Çavuş, Hamamlı, Kalebayır, Süleymanlı ve Şevketiye Mahallelerindeki 11 bin 500 dekar ayçiçeği ekili alanda çayır tırtılına rastlandı.

‘AYÇİÇEĞİNE ZİYAN VERİYOR’

Manyas Yağlı Tohumlar Kooperatifi Lideri Sadettin Kalpakçı, bu yıl rekolte beklerken, çayır tırtılının ortaya çıkmasıyla birlikte büyük ziyana uğradıklarını belirtti. Kalpakçı, “İlçemiz genelinde bu yıl geçen yıla nazaran ayçiçeği ekim alanı yüzde 50 artarak 30 bin dekara çıkmıştı. Lakin ortaya çıkan çayır tırtılı bilhassa çiçek açmaya yeni başlayan körpe yapraklı ayçiçeklerine ziyan veriyor. Yaprakları yenen ayçiçeği fotosentez yapamadığı için gelişemiyor ve kurumaya başlıyor. Ekili alanlarında çayır tırtılına rastlayan çiftçiler zirai gayrete başlıyorlar. Tırtılın büyük oranda ziyan verdiği kırsal mahallelerimizde dronla ilaçlama yapılıyor” dedi.

Öte yandan gruplar üreticileri uyararak ruhsatlı insektisit ilaçlar kullanmalarını öneriyorlar. Ayçiçek tarlalarındaki tırtıllarla gayretin, arıların etkin olmadığı akşam saatlerinde yapılması konusunda da çiftçiler uyarılıyor. Bu sayede zirai ilaçlamadan kaynaklı arı ölümlerinin önüne geçilmesi hedefleniyor. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.