CHP Covid-19 Müracaat Heyeti: Artan hadiselere karşı acil tedbir alınmalı

ANKARA- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Covid-19 İstişare Konseyi, korona virüsü salgınının yeni varyantlarla tekrar tesirini arttırdığına dikkat çekerek yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’nın “müsterih olun” açıklamasına reaksiyon gösterilirken, bilimsel tedbirlerin alınması gerektiği davetinde bulunuldu.

Yeni varyantın gelişen özellikleriyle salgının seyrini de değiştirdiği söz edilen açıklamada, azalan test sayılarına ve değişen salgın idaresi uygulamalarına rağmen tahlil teklifleri sıralandı.

VAKALAR YÜKSELİŞTE

Dünya Sıhhat Örgütü’nün son bilgilerine nazaran 110 ülkede Covid-19 olayları artış gösteriyor. Haftalık yüzde 18’lik bir hadise artışı yaşanırken Avrupa’da bu oran yüzde 33 olarak belirlendi. Avrupa ülkelerinde yaşanan hadise artışlarına paralel olarak Türkiye’de de hadise sayıları yükseldi. Sıhhat Bakanlığı tarafından açıklanan datalara nazaran 20-26 Haziran haftasında, evvelki haftalara nazaran süratli bir artışla nisan ayının ortalarındaki hadise sayısına geri dönüldü.

‘YENİ VARYANTLAR ‘ENDİŞE VERİCİ’ OLARAK KABUL EDİLDİ’

Artan olay sayıları karşısında Sıhhat Bakanlığı’nın havlu attığına vurgu yapılan açıklamada şu tabirlere yer verildi:

“Omikron varyantı ile enfekte olan hastalarda öksürük, halsizlik, burun tıkanıklığı yahut burun akıntısı formunda bulgular gözlenmektedir. Tat ve koku kaybı, Delta enfeksiyonlarından daha az, boğaz ağrısı ve seste kabalaşma, delta enfeksiyonlarından daha sık görülmektedir. Hastalık bulgusu olanların test yaptırması gerekmektedir. Birçok hastanede Covid-19 poliklinikleri kapatılmıştır. Omikronun yeni ortaya çıkan alt varyantları giderek daha bulaşıcı hale gelmektedir. Kapalı alanlarda ve açık havada kalabalık ortamlarda maske kullanılmaması bulaşmayı daha da arttırmaktadır. Omikron’un BA.4 ve BA.5 alt varyantları Avrupa Enfeksiyon Hastalıkları Denetimi Merkezi (ECDC) tarafından “endişe verici varyantlar” olarak kabul edilmiştir.”

‘HASTA OLAN KİŞİ TEKRAR HASTA OLABİLİYOR’

Yeni varyantların en kıymetli özelliğinin daha evvel hastalanan şahısları tekrar hastalandırabilmesi olduğu kaydedilen açıklamada, bu durumun aşısız bireylerde enfekte olma durumu karşısında yetersizliğine vurgu yapıldı. Dünya Sıhhat Örgütü ve ABD Besin ve İlaç İdaresi’nin (FDA) Covid-19 aşılarının içeriğine ek dozlar önerdiği hatırlatılan açıklamada, “Bu teklif, sonbaharla birlikte pandemide yeni bir dalgaya hazır olmak gerektiğinin habercisi olarak ele alınmalıdır” denildi.

ALINMASI GEREKEN TEDBİRLER NELER?

CHP Covid-19 Müracaat Heyeti tarafından yapılan açıklamada yeni varyantlara karşı alınması gereken tedbirler şu formda sıralandı:

????Covid-19 tanısı alanlar; kesinlikle 5 gün meskende dinlenmeli, kendilerini izole etmelidir.

????Covid-19 olgularını azaltmanın en tesirli yollarından biri aşılamadır. Dünya’da mRNA aşıları 6 aydan büyük herkese önerilmeye başlanmıştır. 5-11 yaş kümesine bir ek doz ve 11 yaşından büyük herkese de 2 ek doz önerilmektedir.

????Toplu taşıma üzere makul alanlarda maske takılması ve fizik uzaklık sağlanması üzere salgın tedbirleri tekrar yürürlüğe konmalı,

????Test sayısı artırılmalı, hastalık bulgusu olan herkese test yapılmalı,

???? İzolasyon, karantina ve izlem uygulamaları gözden geçirilmeli ve güncellenmeli,

????Aşılama süratle yaygınlaştırılmalı,

????Çalışma hayatında kaldırılan özlük hakları ile ilgili Covid-19 düzenlemeleri ve takviyeleri yine hayata geçirilmelidir. (DUVAR)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.