Çocuğum Ders Çalışmak İstemiyor Ne Yapmalıyım?

Çocuğum ders çalışmak istemiyor, bu konuda ne yapacağım bilemiyorum. Böyle giderse hiçbir kazmaya sap olamayacak. Onun böyle olması beni üzüyor. Bunu değiştirmek için ne yapmam gerekir bilmiyorum.

Çığlıklarınıza kulak vermek adına bu yazı dizisini ele aldık. Bu durumda anne ve babalar ne yapmalı. Eski usul eline terlik alıp çocuğa dersi dayak zoru ile mi yaptırmalı. Günlerce eve hapsetmeli mi? Tembel olduğu yüzüne vurulmalı mı? Çok sevdiği oyuncağı elinden mi alınmalı, komşunun çocuğu ile mi kıyaslanmalı belki kendine çeki düzen verir. Aç mı bırakmalı, sözlü şiddet mi uygulanmalı, yatılı okula vermekle mi tehdit edilmeli

Dikkat ederseniz yukarıda verdiğim yollar şimdiye kadar denenmiş, ters tepmiş olumlu sonuç alınamamış yöntemlerdir. Peki ne yapmalı

FARKINA VARMAK
Çocuk dersin ne olduğunu anlaması gerekir. Dersi hayatta başarılı olmak için çalışmalıdır. Anne ve babasını mutlu etmek, ceza almamak, eve hapsedilmemek, dayak yememek, başka çocuklarla kıyaslanmamak için çalışmaması gerekir. Neden ders çalışması gerektiğinin farkına varması gerekir. Kendisi için çalışmalıdır. O zaman sonuç alabilirsiniz. Çocuğa neden ders çalışması gerektiği, ders çalıştığı zaman hayatının nasıl güzelleşeceği, ders çalışmadığında çekeceği çile ve sıkıntılar anlatılmalıdır. Ders çalışan ve başarılı insanlar önünde övülmelidir. Övülme yapılırken kesinlikle kıyaslama yapılmamalıdır. Bak Ahmet’in oğlu çalışıyor sen çalışmıyorsun demek yerine, Ahmet’in oğlu çok çalışıyor onu öyle görünce mutlu oluyorum. Kesin çok başarılı bir birey olacak şekilde sözler sarf edilmelidir.

İMKAN YARATIN
Çocuklara evde ders çalışacakları ortam oluşturun. Çocuğa ait bir oda, çalışma masası, kitaplık mutlaka olmalıdır. Kitaplıkta okuma kitapları, konu anlatımlı kitaplar, soru bankaları yer almalıdır. Odada çocuğun dikkatini dağıtacak bilgisayar, tablet, telefon, radio gibi unsurları yok edin. Oda ısısı normal olmalıdır. Çok sıcak ve soğuk ortamlar çocuğun çalışma motivasyonunu olumsuz etkiler. Işık seviyesi çok parlak olmalıdır Parlak ve az ışık çocuğun göz bebeğini yorar bu da çalışma motivasyonunu düşürür.

PLANLI YAŞAM SÜRÜN
Evde planlı bir yaşam sürün. Akşam 17 de eve geldiğinizi varsayarsak 18.30 kadar 90 dakika içinde mutlaka çocuk yemeğini yemiş ders çalışmak için boşa çıkmış olmalıdır. Her gün 18.30 ile 20.30 arası 2 saat çocuklarınızın odasında ders çalışmasını sağlayın. Bu süre zarfında televizyonlar kapatılsın. Mümkünse mutlaka siz de başında durup ödevleri konusunda ona destek olun.

ÇALIŞMA ARKADAŞLARI BULUN
Komşunuzun çocuğu ile çocuğunuzun bir araya gelip ders çalışmasına müsaade edin. Böylece çocuğunuz ders çalışma konusunda komşunuzun çocuğundan feyz alabilir. Çalışma süresi ekiple yapılırsa daha da uzar. Çocuğunuzu dershane, özel ders gibi zengin öğrenme ortamlarına sokun. Çocuğa dersi kendi başına çalışıp, tüm zorlukları tek başına aşmasını beklemeyin. Onu bu zor ve sıkıntılı süreçte yalnız bırakmayın.

Makale Yazarı: Emrah Berber

9 Replies to “Çocuğum Ders Çalışmak İstemiyor Ne Yapmalıyım?

 1. Gerçekten dertlerimize çözüm buldunuz Emrah bey yazılarınız devamını bekliyoruz. Farkında olmadan yaptığım hataları sayenizde görmüş oldum. Emeğinize yüreğinize sağlık.

 2. Pandemiden sonra çocuklarımın okulla arası açıldı. Artık ders çalışmak hiç istemiyor, ne yapıcam bilmiyorum. Bu yazı çok faydalı olduk teşekkürler

 3. Güzel bir yazı olmuş, Emrah bey ‘ e teşekkürler.
  Çocuk yoğurulacak bir hamur gibi düşünüldüğünde, istediği şeyleri vererek istediğimiz yönlendirilebilir. Severek sayarak yeri geldiğinde kızarak yeri geldiğinde okşayarak onunla iletişim kurabilir, istediğinizi yaptırabilirsiniz.

 4. Emrah Bey,
  Yazılarınız çok uygun yerlere temas eden önemli konular. Açık anlaşılır bir dille anlatmışsınız. Yazılarınızı beğenerek okuyorum.
  Başarılar.

 5. çağımızın en büyük problemlerinden birisi ders çalışma motivasyonu. Esasında gerçekten yapılması gerekn ona iyi bir rol model olmaktır. Siz ders çalışırsanız emin olun oda çalışır, siz kitap okursanız oda okur…

 6. Günümüzde tablet, bilgisayar, televizyon gibi araçlar varken, çocukların ders çalışması epey zor. Bu araçları, çocuklardan mümkün olduğunca uzak tutmak iyidir. Yoksa bağımlı hale geliyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir