Çocuk Çalışma Odası Nasıl Olmalıdır?

1- Ultra Ergonomik Olmalı
Çocuklar hem bilişsel olarak hem de fiziksel olarak büyümeye ve gelişmeye devam eden bir yapıdadır. Bu nedenle de çocuğunuz için seçeceğiniz masasının yüksekliği ve çocuk çalışma sandalyesinin hangi malzemeden yapıldığı önemlidir.
Çocuklarınız için seçeceğiniz çalışma sandalyesi ayarlanabilir özellikte olmalıdır. Böylece çocuğunuz ders çalışırken veya kitap okurken sandalyesini masa ile orantılı bir şekilde ayarlayabilir. Böylece duruş bozukluğu ortadan kalkmış olur.

2- Dikkat Dağıtmayacak Mobilyalar Seçin
Çalışma odasını seçerken çocuğunuzun da fikrini alın. Kendini mutlu edeceği ve çalışmaktan sıkılmayacağı bir alanda olması, verimli ders çalışmasına yardımcı olacaktır. Çocuklarınızın canı çabuk sıkılır ve dikkatleri kolay dağılır. Çocuk çalışma odaları veya alanları diğer alanlara göre daha sadece olmalıdır. Çok sade ve renksiz alanlar çocukları sıkabilir. Dekorasyon seçiminiz çocuğu motive edici dekoratif özellikte olmalıdır.

3- Düzenli Olmaya Teşvik Edin
Çocukların çalışma alanlarını düzenlerken çocuklara sorumluluk bilinci aşılamak için bu alanları daha düzenli bir şekilde dekore etmelisiniz. Çalışma masasına koyacağınız kutular ve kitaplıklar ile çocuğunuz kitaplarını daha düzenli bir şekilde kullanabilir.

4- Oda Rengini Doğru Seçin
Koyu ve canlı renkler çocuğunuzu yorar. Koyu renkler çocukta strese ve dikkat dağınıklığına neden olur. Oda rengi seçimi yaparken çocuğun fikrini de alarak pastel renklerin açık tonlarını tercih edin. Doğru oda renk seçimi çocuğa huzurlu bir ortam yaratır.

5- Uygun Yer Döşemesi Seçin
Yer döşemesi seçerken kolay temizlenebilen ahşap döşemesini tercih edebilirsiniz. Ahşap döşeme duvarlara uyum sağlar ve huzurlu bir ortam yaratır. Duvar rengine uygun bir halı tercih edebilirsiniz. Halı seçerken de çok fazla desenli halı yerine renkli ve büyük bir halıları tercih edebilirsiniz.

Makale Yazarı: Emrah Berber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir