Dünyayı ilgilendiren krizle ilgili Akar’dan son dakika açıklaması!

Bakan Akar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Somali Cumhurbaşkanı Hasan Pir Mahmud ortasındaki ortak basın toplantısının akabinde gazetecilerin “tahıl koridoru” konusundaki sorusunu yanıtladı.

Tahıl yüklü gemilerin Ukrayna limanlarından tahliyesi konusunda oluşturulması planlanan “tahıl koridoru” görüşmelerindeki son duruma ait soruya Bakan Akar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “gıda krizinin” tahliline yönelik gerçekleştirdiği diplomatik çalışmalar ve direktifleri kapsamında sürdürdükleri görüşmelerin olumlu geliştiğini belirtti.

“AKLISELİM ULUSRARASI KİŞİ VE KURUMLAR DA DEVLETLER DE TAKDİR EDİYOR”

Teknik boyutların, deniz seyrüseferinde güvenlik boyutunun olduğunu, bununla ilgili Ukrayna, Rusya ve BM ile koordineli çalışmalara devam ettiklerini söz eden Akar, “İlgili bakanlıklar, kurumlarla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yakın bir vakitte olumlu sonuç almak için elimizden gelen uğraşı gösteriyoruz.” diye konuştu.

Türkiye’den bir heyetin Rusya’ya tekrar gidip gitmeyeceğine yönelik soruya, “Mümkün, gidilebilir, muhataplarımız da gelebilir.” karşılığını veren Akar, öbür bir gazetecinin, “Tahıl koridorunun hayata geçirilmesine yönelik bir gecikmenin olduğunu düşünüyor musunuz?” sorusu üzerine de şunları kaydetti:

“Bu bahiste dört kıymetli aktör var: Türkiye, Rusya, Ukrayna ve BM. Mevzuyla ilgili deniz seyrüseferinde güvenlik boyutu var. Mayınlar ve limanların güvenliği konusu var. Ülkelerin tasaları üzere çeşitli mevzular var. BM’nin aldığı kimi kararlar, çizdiği bir çerçeve ve plan var. Bütün bunların hepsi kıymetlendirilerek bir yol bulmak için çaba gösteriliyor. Türkiye’nin ne yapmakta olduğunu aklıselim memleketler arası kişi ve kurumlar da devletler de takdir ediyor.”

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.