Edirne’de buğday hasadı bereketli başladı

Edirneli üreticiler tarlalarda işbaşı yaptı. Edirne’de hasadına başlanan buğdayın rekoltesi üreticiyi sevindirdi.

Buğday tarlalarında biçerdöverlerin mesaisi başladı

Edirne genelinde 1 milyon 300 bin dekar buğday toprağı, başakların olgunlaşma durumuna nazaran biçerdöverlerle hasat ediliyor.

“Hasat bereketli başladı”

Edirne Ziraat Odası Lideri Hüseyin Otomobilci, yürütülen çalışmalarla ilgili açıklama yaparak, hasadın bereketli başladığını söyledi. Birinci biçilen yerlerde rekoltenin hoş olduğunu belirten Otomobilci, güzel bir hasat dönemi diledi.

“Edirne, Türkiye’nin kıymetli buğday üretim alanlarından biri”

Tarım kenti Edirne’nin Türkiye’nin değerli buğday üretim alanlarından olduğunu lisana getiren Otomobilci, “Verimler başlangıç olarak hoş. Ekildiği bölgeye nazaran değişmekle birlikte dekardan ortalama 400-500 kilogram randıman alınıyor. İnşallah hasat ilerledikçe daha da hoş randımanlar alınır. Randımanın yeterli olması sürdürülebilir üretim için çok kıymetli. İnşallah güzel ve bereketli bir hasat devri geçiririz.” diye konuştu.

“Kuraklığa karşın randıman iyi”

AA’nın haberine nazaran, Değirmenyeni köyü sakinlerinden üretici Latif Ar, bahar aylarında yaşanan bölgesel kuraklığa karşın randımanın düzgün olduğunu tabir ederek şunları aktardı:

“Allah’a şükürler olsun. Ne devletimize ne milletimize kötülük gelmesin, bizlere de bol rahmet versin. Gidip dışarıdan buğday aramayalım, halkımızı kendimizi besleyelim. Bahar aylarında az yağış almamıza karşın randımanlar yeterli. Biz çiftçi olarak üretmeye devam edeceğiz. Devletimizin, milletimizin yanındayız.”


“İlerideki devirden daha umutlu”

Büyükdöllük köyü üreticilerinden Ali Bozdoğan ise hasadın verimli başladığını belirterek, ilerleyen devirden daha umutlu olduklarını vurguladı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.