Eskişehir’de artırım haberini alan su yükleme noktasına koştu

Geçtiğimiz günlerde kimi belediye liderleri ve meclis üyeleri tarafından Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısı’nda reddedilen şebeke suyuna yüzde 40 oranındaki artırım, bugün tekrar toplanan mecliste kabul edildi.

Akşam 17.00’da toplanan mecliste oy çokluğu ile kabul edilen şebeke suyuna yüzde 40 artırım için vatandaşa müddet tanınmadı.

Zamı duyan, su yükleme noktalarına koştu

Gece 00.00’dan itibaren yürürlüğe konulacak artırım haberini alan Eskişehirliler su yükleme noktalarına akın etti.

Bir anda yüzlerce kişinin akın ettiği su yükleme noktalarında uzun kuyruklar oluştu.

“Allah’ın suyuna bu fiyat nedir anlamıyorum yani”

Zzam haberini aldıktan sonra meskeninin yakınındaki su yükleme noktasına gelen Eşref Yaşar, İHA’ya yaptığı açıklamasında belirlenen su fiyatını eleştirdi.

Yatırılan paranın yarısının da vergilere gitmesiyle alınan su ölçüsünün yeterlice azaldığını belirten Yaşar, “Yaklaşık 1 saattir bekliyorum. Önümde 150 kişi vardı. Artık 15 kişi kaldı. Sıra gelirse biz de alacağız. Çok fazla bir oran. Belediye bu kadar büyük artırımı neden yapıyor ki. Allah’ın suyuna bu fiyat nedir anlamıyorum yani. Aslında her yerden vergi alıyorlar. Artık 100 liralık su yüklüyorsun, Etraf Paklık Vergisi (ÇTV) ve Katma Bedel Vergisi (KDV) olarak kesiliyor. Yüklediğin paranın yarısı vergilere gidiyor. Evvelce 100 liraya 30 ton su alıyorduk. Artık 15-19 civarlarına düştü. Yarından itibaren de 12 tona düşecek” dedi.

“Birkaç gün müddet verilseydi burada bu kuyruk oluşmazdı”

Belediye meclisinde kararın alınmasından fazla vatandaşlara su kartı doldurmak için vakit tanınmamasını eleştiren Özcan Erdoğan ise şu sözleri kullandı:

“Her şeye artırım yapılıyor esasen. Suya artırım yapılması da olağan. Ben artırımı yadırgamıyorum. Benim yadırgadığım bu kadar insanın sırada bekletilmesi oldu. Birkaç gün mühlet verilseydi burada bu kuyruk oluşmazdı. Ben buna itiraz ediyorum. Yoksa her şeye artırım yapılıyor esasen. Bu akşam karar çıkıyor ve bugün son gün olarak belirleniyor. Bu kadar insan sıra bekliyor.”


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.