Hayvan Çiftliği

Hayvan Çiftliği romanı ilk olarak 1945 yılında yayımlanmıştır. Eser günümüze kadar pek çok dile çevrilmiştir ve ciddi satış rekorları gerçekleştirmiştir. Dilimize ise bu eseri ilk olarak Halide Edip Adıvar çevirmiştir. George Orwell bu romanı ile kendinden sonraki bir çok farklı dalda ki sanatçıya ilham kaynağı olmuştur. Eser ; fabl türünde kaleme alınmıştır. Roman da gelişen olaylar hayvanlar üzerinde ilerlemektedir. Günümüzde hala okullarda okuma listelerinde yer alan popüler ve önemli bir eserdir.

TÜRÜ : Roman

YAZAR : George Orwell

KONUSU: Fabl türünde yazılmış bir roman da olsa eserin asıl amacı Rusya’nın Sosyalist devrimine iğneleyici ve sivri bir dil ile alay edilmiştir. Yazar George Orwell da sosyalist olmasına rağmen hikayesini bunun üzerine kurgulamıştır. Olaylar İngiltere’de bir çiftlikte insanların kurduğu sisteme karşı gelip ,daha eşit bir hayat için hayvanlar isyan edip başkaldırır. Eşitlikçi bir toplumu hedeflerken , çiftlikte ki domuzların bu yoldan sapıp insanlardan daha acımasız ve diktatör bir düzen kurması işlerin gidişatını değiştirir.

ÖNEMİ: Hayvanlar üzerinden sembolik olarak anlatılan bu roman aslında insanları ve ülkeleri temsil etmektedir. Yazarın iğneleyici anlatımı ve anlatmak istedikleri bir çok ülkede bazı kısımları değiştirilip , sansürlenmeye çalışılmış olsa da roman anlatmak istediğini ve ortaya koyduğu ana fikrinden uzaklaşmamıştır. Bu sebeple George Orwell’ın bu kitabı en iyi eseri olarak kabul görmektedir.

Hayvan Çiftliği Roman Özeti

İngiltere’de ki bir çiftlikte Bay Jones’ın hayvanlardan sorumluı olmasına rağmen çiftliği iyi yönetemez ve çiftlikte ki hayvanlar bu durumdan oldukça şikayetçidir. Koca Reis adında ki domuz bir rüya gördüğünü ve insanların yönetimi olmadan daha iyi bir şekilde yaşayacaklarını söyler. Daha adaletli daha eşit daha iyi şartlarda yaşamlarının devam ettireceğini söyler. Koca Reis bu fikrini söyledikten üç gün sonra ölür. Bay Jones’ta yem saatlerini artık tamamen unuttuğu için çiftlikteki hayvanlar tarafından düzensiz bir isyan başlatılır. Düzensiz ve plansız devrim çabuk biter bunun üzerine çiftlikte domuzlar yönetimi ele alır.

Napeleon ve Snowball adlı domuzlar lider bir hale gelir. Napeleon iri yarı, iyi konuşamayan fakat otorite sahibi; Snowball ise etkili konuşan ve zeki bir domuzdur. Koca Reis’in rüyası ve fikrine istinaden yedi emir ismiyle emir çıkarırlar ve tüm hayvanlarda kabul eder. Ancak iki lider domuz birbirini çekemez ve tek lider olmak için birbirleri için plan yapmaya başlarlar. Snowball elektrik üretimi için yel değirmeni yapılmasını teklif eder fakat Napeleon’un köpekleri tarafından çiftlikten sürülür. Ancak yel değirmeni yapma çalışması devam eder. Napeleon başta savunmadığı yel değirmeni yapmak düşüncesinin kendisine ait olduğunu Snowball’u çiftlikten göndermek için böyle söylediğini iddia ederek hayvanları inandırır.

Hayvan Çiftliği Roman Özeti
Bu arada devrimden uzaklaşılmıştır ,domuzlar gittikçe kilo almaya yataklarında yatmaya devam ederken ; diğer hayvanlara vaat edilen çok yem az çalışma saati fikri ise tam tersine dönmüştür. Diğer hayvanlar çok çalışıp az yem yemeye ve açlıktan ölmeye başlamışlardır. Buna benzer bir çok olay ve yasa ,kararlar ve yasaklar ilan edilirken bir gün çiftliğe yabancı hayvanlar saldırır.Yel değirmenine zarar verirler. Çiftlikteki bütün hayvanlar yaralanır ve hatta bazıları ölmüştür.Bir tüfek sesi duyuluyor yaralı bir hayvan yanındaki bir domuza: “Neden tüfek atılıyor” diye sorar. Domuz: “Zaferimizi kutlamak için “der. Yaralı hayvan; “Hangi zafer” diye sorar şaşkınlık içerisinde ,Domuz; ” düşmanı topraklarımızdan kovduk” der. Yaralı hayvan emek vererek iki yıl da yaptıkları değirmeni yok ettiklerini söyler , Domuz ise yine yapabileceklerini söyler ve kendine madalya takıp zafer kutlaması yapıp diğer hayvanları da buna inandırır.

Çiftlik ilkelerinin yazılı olduğu duvarda , yasalar değişmiştir domuzları el üstünde tutan ilkelere karşı,çiftlikte ki hayvanlar “Bütün hayvanlar eşittir” ilkesini hatırlayıp, “bu nasıl eşitlik” diye kendi kendilerine söylenmeye başlar.Duvardaki yazılar yine değişir ve “Bütün hayvanlar eşittir fakat bazı hayvanlar ötekilerden daha fazla eşittir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir