İktisada 2 trilyonluk liralık doping! Erdoğan açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut projesine müracaatlar kademeli olarak başladı. 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut Yönetimi Başkanlığı (TOKİ) internet sayfasından derlenen bilgilere nazaran, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ayrıntılarını açıkladığı ve ismi “İlk Meskenim, Birinci İş Yerim” olarak belirlenen kampanyaya müracaatlar, proje vilayetindeki Ziraat Bankası ve Halk Bankasının yetkili şubeleri ve e-Devlet aracılığı ile yapılacak.

CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜĞÜ: İKTİSADA 2 TRİLYONLUK DOPİNG

Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut projesini açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dar gelirli vatandaş için, 5 yılda 500 bin konut, 250 bin altyapılı arsa ve 50 bin işyerinin satışa sunulacağını söyledi. Konutta fiyatlar 608 bin TL, taksitler 2 bin 280 TL’den başlayacak. Dar gelirli vatandaş 112 bin 500 TL’den başlayan fiyatla arsa, 350 bin TL’den başlayan fiyatla işyeri sahibi olacak. Müracaatlar bugün başlarken, yılbaşında da birinci temel atılacak.

Bankalar aracılığıyla yapılacak müracaatlar, 14 Eylül- 31 Ekim 2022 tarihleri ortasında kabul edilecek. e-Devlet müracaatları ise 28 Ekim’de sona erecek.

Konut tipi 2+1 ve 3+1 ayrımı olmadan, proje bazında müracaat yapılacak. Hak sahiplerinin konut tipleri, ihale yapıldıktan sonra “konut belirleme kurası” ile belirlenecek ve müracaat bedeli 500 lira olacak.

Dünya Gazetesi’nde yer alan habere nazaran, dar gelirlileri konut sahibi yapacak, inşaat kesimine nefes aldıracak toplumsal konut projesinin, çarpan tesiriyle 2 trilyon liralık ekonomik tesir oluşturması bekleniyor.

İTO LİDERİ ŞEKİB AVDAGİÇ: KIYMETLİ BİR TESİR OLACAK

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı “İlk Meskenim, Birinci İş Yerim” projesi, hem dar gelirli vatandaşımızın konut zahmetine tahlil olacak hem de oluşturacağı istihdam ve pek çok kesimde sağlayacağı hareketlilikle ekonomimize katma paha olacak. Projenin konutla sonlu kalmayıp, işyeri edinme imkanı sunmasını ayrıyeten kıymetli buluyoruz. Belirlenen satın alma kriterleri, 81 ile yayılan kapsayıcılığı ve öncelikli kategorileri ile değerli bir tesir yapacak. Atılan bu güçlü temel ülkemize güzel olsun.

TÇÜD GENEL SEKRETERİ VEYSEL YAYAN: 1 MİLYON TON EK ÇELİK TALEBİ OLACAK

Türkiye’nin çelik talebini artıracak her projeye bölümün muhtaçlığı var. Bu haliyle ek 1 milyon tonluk çelik talebi oluşacak. Çarpan tesiriyle birlikte bu katkı daha da artacaktır. Sakinliğin konuşulduğu bu devirde projenin süratli bir biçimde hayata geçmesi iktisada katkı sağlayacaktır.

İDDMİB LİDERİ ÇETİN TECDELİOĞLU: TÜRKİYE’NİN İÇ DİNAMİĞİNİ HAREKETE GEÇİRECEK

Demir ve demir dışı metaller kesimini önemli manada hareketlendirecek kıymetli ve olumlu bir proje olarak kıymetlendiriyoruz. Ayrıyeten projenin her vilayette olması ve hareketliliği tüm Türkiye coğrafyasına yayacak olmasını da çok kıymetli buluyoruz. Kamunun bu türlü bir yatırıma girmesi ve bu yolla hem istihdam hem de resesyona karşı Türkiye’nin iç dinamiğini harekete geçmesi de memnuniyet verici.

THBB İDARE KONSEYİ ÜYESİ ADEM GENÇ: HAZIRBETON VE ÇİMENTODA KAPASİTELERİ %10 ARTIRACAK

50 bini İstanbul’da olmak üzere birinci 2 yılda 250 bin konut üretiminin çimento ve hazır beton bölümüne olumlu katkısı olacak. 2 yıl boyunca kesimde üretim kapasitelerini yüzde 10 oranında artırmasını bekliyoruz. Doğu Anadolu’da azalan üretim nedeniyle boşta duran önemli araç parkı vardı. Böylelikle burada bekleyen bu araçlar yine üretime dönecek. İstanbul’da ise 6 ay sonra ne olacak derken, üretime sürdürülebilirlik katacak. Konutların kente uzak noktalarda yapılması halinde ise dala ayrıyeten bir katkı sunacak.

ARMATÜR DERNEĞİ LİDERİ GÖKHAN TURHAN: KONUTLARDA %100 TÜRK MALI KULLANILMALI

Yapı kesimi iktisadın lokomotif bölümlerinden. Hem altyapı hem de üst yapı manasında birçok bölümü ilgilendiriyor. Burada yüzde 100 Türk malı kullanımı mecburiliği olmalı bize nazaran. Fayanstan seramiğe, armatürden vidasına kadar her şeyin Türk malı olması büyük katma paha sağlar ülke iktisadına. Bir inşaat maliyetinin yüzde 20’sini bizim de temsil ettiğimiz altyapısı oluşturuyor. Münasebetiyle kesimin hacmine yapacağı katkı değerli olacaktır.

TÜRKBESD İDARE HEYETİ ÜYESİ MUSTAFA LAÇİN: PROJENİN HAYATA GEÇİŞ SURATI ÖNEMLİ

Epeydir gündemde olan bir proje ve piyasaya kesinlikle olumlu tesiri olacaktır. Burada temel olan bir an evvel başlayıp iktisatta hareketliliğin sağlanmasıdır. İktisatta bir sakinlikten bahsediliyor. Bu sakinliğin evvel ruhsal olarak yenilmesi gerekiyor ki bu proje de bu manada değer arz ediyor. Öte yandan satın alma kaideleri da uygun. Fakat projenin hayata geçiş suratı çok değerli. Mesela birkaç yılda hayata geçecekse ki bizim bölüm proje bitince devreye giriyor. Türkiye’nin konut muhtaçlığı da var ayrıyeten. Genel iktisat için de epeyce manalı ve projenin kendisinden çok tesiri çok daha kıymetli.

MOBSAD LİDERİ NURİ GÜRCAN: 1 YIL SONRA HAREKET GETİRİR

Bitime yakın mobilya bölümüne tesiri olur. 1 yıl sonra mutfak ve kapı manasında tesiri başlar. Bitince de mobilya alımlarıyla kesime hareket katacak. Pandemide stokların satılmasıyla bir hareket gelmişti. Bu manada bu konutlarla dalı ayağa kaldıracak. Kesim üretime hazır.”

MOSFED LİDERİ AHMET GÜLEÇ: MESKEN FİYATININ YÜZDE 20’Sİ KADAR MOBİLYA ALACAKLAR

“Yeni meskene yeni mobilya lazım. Hasebiyle teslimden evvelki yıl ve sonraki 1 yıl olmak üzere bölüme hareket katacak. Aşağı üst bir konun yüzde 20’si mobilyaya harcanıyor. Münasebetiyle 500 bin liralık bir konutta hareketli mobilyaya 100 bin TL ayıracaklar. Ayrıyeten dalın başka uzantısı olan kapı pencere ve parkeye de müspet tesir sağlayacak. Köyden kente göç nasıl artık katkı sağladıysa bunun artı katkısı olacak.

AKKUŞ GAYRİMENKUL YKB ABDÜLKADİR AKKUŞ: BİLHASSA ORTA GELİRLİNİN FAYDALANACAĞI BİR PROJE

Yıllık 900 bin konut üretimine gereksinim duyulan Türkiye’de özel dal bunun 450 bini üretiyor. Hasebiyle bu proje orta gelirlinin konut sahibi olması için olumlu bir adım. Ayrıyeten 50 bin ofisin de konuta dönüşme projesi var. Bu türlü bir toplumsal konut projesinin, barınma muhtaçlığının bu kadar ağır olduğu bir devirde hayata geçirilmesini çok olumlu bir gelişme olarak karşılıyoruz. Hepsini bir ortada değerlendirdiğimizde orta bölümün önemli yarar sağlayacağını söyleyebiliriz.

ENDEKSA KURUCU ORTAĞI VE GENEL MÜDÜRÜ GÖRKEM ÖĞÜT: DAR GELİRLİ İÇİN KIYMETLİ BİR GELİŞME

Endeksa datalarına nazaran Türkiye genelinde Ağustos ayı sonu prestijiyle konut satış fiyatlarında yıllık bedel artışı yüzde 203 düzeyinde gerçekleşirken, ortalama konut metrekare satış fiyatı 11 bin 450 TL, ortalama konut fiyatı 1 milyon 488 bin 500 TL ve konut yatırımının geri dönüş mühleti 19 yıl oldu. Ağustos sonu datalarına nazaran Türkiye genelinde 2+1 bir meskenin ortalama fiyatı 1 milyon 196 bin 100, 3+1 bir konutun fiyatı 1 milyon 441 bin 155 TL. Bu açıdan baktığımızda 2+1 konutun 608 bin TL’den, 3+1 konut fiyatının 850 bin TL’den başlaması dar gelirli kısmın erişimi açısından kıymetli bir gelişme.

KAYNAK: DÜNYA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.