İngiltere’den ‘tahıl krizi’ alarmı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve İngiltere Dışişleri, İngiliz Milletler Topluluğu ve Kalkınma Bakanı Elizabeth Truss, Ankara’da gerçekleştirdikleri ikili görüşmenin akabinde ortak basın toplantısı düzenledi.

Bakan Truss, Türkiye ile iş birliğini devam ettirdiklerini belirterek, “NATO’yla ortak olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ticaret konusunda bağlarımızı yürütüyoruz. Görüyorum ki tarım ve hizmetler alanında da çalışmaları daha da artırarak, ticaret hacminin daha da uygun hale geleceğini gösteren çalışmalarımız var. Terörizm konusunda yeniden iş birliği yapıyoruz” diye konuştu.

“EN GEÇ ÖNÜMÜZDEKİ AY BİR AKSİYONA GEÇİLMESİ GEREK”

Bakan Truss, Rusya’nın Ukrayna’da sürdürdüğü savaşta Türkiye ile birlikte çalıştıklarının altını çizerek, “Şu anda Ukrayna’daki limanlar bloke edilmiş durumda. Dünyanın dört bir yanına gönderilecek olan tahılların bu limanlarda kaldığını biliyoruz. BM tarafından gösterilen bir dayanak olmasıyla birlikte burada bir inançlı aralık oluşturmaya çalışıyoruz.

Ukrayna limanlarından bu tahılların gönderilmesinin sağlanabilmesi ve Ukrayna limanlarının Rusya ataklarından korunması için eforlar sürdürülüyor. Fakat burada gecikmeler görüyoruz maalesef. Bu sebeple de önümüzdeki ay en geç bir aksiyona geçilmesi gerekliliği kelam konusu. Yeni mahsuller de gelecek. Bunların da aktarılması konusunda bir sorun yaşanmasın” tabirlerini kullandı.

“FİNLANDİYA VE İSVEÇ’İN NATO’YA GÜÇLENDİRİCİ BİR TESİRİ OLACAĞINI DÜŞÜNMEKTEYİZ”

NATO Zirvesi’nde de görüşmelerin sürdürüleceğini bildiren Bakan Truss, “Türkiye ile de bir müttefik olarak buradaki konuşmalarımızı devam ettireceğiz. Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılmasının kollektif güvenlik gayretlerimiz için güçlendirici bir tesiri olacağını düşünmekteyiz.

– Birleşik Krallık ve Türkiye, Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı bu savaşın olası sonuçları konusunda istişarelerini devam ettirmekte. Rastgele bir formda Ukrayna egemenliğini tekrar ele geçirene kadar durmamalıyız” açıklamasında bulundu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.