iPhone 14 ve iPhone 14 Plus, Çıkarılabilir Arka Cama Sahip Olacak

TechCrunch ve CNET’in ayrı ayrı hazırladığı raporlara göre iPhone 14 ve iPhone 14 Plus modelleri, daha kolay onarım imkânı sağlayan çıkarılabilir bir arka cam panel ile birlikte geliyor. Böylelikle sözü geçen yeni iPhone modelleri, iPhone 4S’ten bu yana arka tarafı kolayca açılabilen ilk iPhone modelleri olma özelliğini taşıyor.

iPhone 12 ve iPhone 13 modellerinde ise arka camı değiştirmek için Apple Store’ların veya Apple Yetkili Servis Sağlayıcılarının cihazı ekran tarafından açması, bileşenleri sökmesi ve ekran ve arka kamera hariç tüm bileşenleri içeren bir iPhone muhafazası olan “iPhone Rear System” parçasını takması gerekiyordu. Ayrıca ilgili parçalar hasar görmediği sürece yeni parça, müşterinin orijinal ekranına ve arka kamerasına da yapıştırılmaktaydı. iPhone 11 ve daha eski modellerde ise arka cam çatladığında Apple yetkili teknisyenleri cihazın tamamını değiştirmek durumunda kalıyordu. Tüm bunlar göz önüne alındığında, iPhone 14 ve iPhone 14 Plus modelleri için yeni yöntem Apple için daha az maliyetli ve daha çevre dostu olacak gibi görünüyor.

iPhone 14’ün ilk söküm işlemleri, cihazın hala ekran tarafından da açılabildiğini bizlere gösteriyor, bu nedenle ekran onarımlarının bu değişiklikten etkilenmeyeceğini söylemek mümkün. Bununla birlikte, cihazlarla ilgili yayınlanan incelemelerde iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max’in kolayca çıkarılabilen bir arka cam panele sahip olduğundan bahsedilmemesi, değişikliğin standart modellerle sınırlı olduğunu da düşündürmekte.

Onarım hizmeti ile ilgili Amerika Birleşik Devletleri’nden örnek verecek olursak; Apple Store’lar iPhone 14 ve iPhone 14 Plus’ın hasarlı arka camını değiştirmek için hem parça hem de işçilik için sırasıyla 169 ve 199 dolar ücret talep ediyor olacak. Kullanıcının iPhone modeli için AppleCare+ kapsamına sahip olması durumunda ise söz konusu ücret her iki model için de 29 dolar bandına gerileyecek. Pek tabii, bu ücretlerin diğer Apple Yetkili Servis sağlayıcılarında değişiklik gösterebileceğini belirtelim.

Son olarak yeni iPhone 14 modellerinin, bugünden itibaren kullanıcılar ile buluşmaya başlayacağını hatırlatalım.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.