Jandarmanın arama kurtarma köpeği ‘Bulut’ emekliye ayrıldı

Jandarma Genel Komutanlığında 9 yıl boyunca vazife yapan arama kurtarma köpeği olarak eğitilen golden cinsi “Bulut” 10 yaşında emekli oldu.

Bulut, bilhassa kayıp vatandaşların aranması çalışmalarına ve Ergan Dağı Kayak Merkezi’nde Jandarma Arama Kurtarma (JAK) timleri ile çeşitli misyonlara katıldı.

18 kişinin bulunmasına takviye oldu

Köpeğe bakan Jandarma Uzman Çavuş Latif Gülat ile Bolu’daki vazife yerinin akabinde 2020’de kente gelen “Bulut”, vilayet genelindeki kayıp şahıs operasyonlarının neredeyse tamamına katılarak 18 kayıp kişinin bulunmasında jandarma gruplarına takviye oldu.

Kentte Jandarma Teşkilatının kuruluşunun 183. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen etkinliklere de katılan “Bulut”, son sefer öbür eğitimli köpeklerle şov yaptı.

Gösterilerde köpeklerin spor parkurlarındaki çemberden atlaması ile bomba arama köpeği “Tatlı”, mayın arama köpekleri “Dize”, “Fiske” ve “Ezen”in şovları beğeni topladı.

Madalya verildi

Gösterilerin akabinde “Bulut”un madalyası ve armağanı patlayıcı unsur imha uzmanları tarafından kullanılan bomba imha robotu tarafından merasim alanına getirildi.

İl Jandarma Kumandan Yardımcısı Kıdemli Albay Refik Yılmaz, arama kurtarma köpeği “Bulut”a madalyasını takarak ikramını verdi.Tören sonrası çocukların alkışlarıyla kesilen yaş pasta, “Bulut”a ikram edildi.

Yaşamını jandarma bünyesinde sürdürecek

10 yaşına girdiği için emekli edilen “Bulut”, ömrünün geri kalan kısmını misyon yaptığı Vilayet Jandarma Komutanlığında sürdürecek.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.