Karar yayımlandı… Ette şartlı dayanak

Et fiyatlarını dengeleyebilmek için üretimi destekleme kararı yayımlayan iktidar, besiciye “şart” koştu. Takviye kilo başına 2.5 lira ile 5 lira ortasında değişiyor. Bu da takviyenin en fazla 1505 lira olacağı manasına geliyor. Kiloya nazaran farklı dayanak verilirken, 200 baş sığır ile sonlandırılıyor.

Tarım Bakanlığı’nın kontratlı besicilik projesi cumhurbaşkanı kararının yayımlanmasıyla başladı. Karar besi işletmelerinin atıl kapasitelerinin üretime kazandırılması, kırmızı et üretiminin sürdürülebilirlikinin sağlanması, üreticinin girdi tedariğinin evvelce planlanması ve dala model teşkil etmesi emeliyle, beş yıl müddetle uygulanacak.

Et ve Süt Kurumu tarafından verilecek takviyenin kuralları şöyle:

  • Ağırlığa nazaran takviye ölçüsü değişecek. Karkas tartısı 201-250 kilo olanlara kilo başına 2.5 lira, 251-300 kilo olanlara kilo başına 3.5 lira, 301 kilo ve üzeri olanlara da kilo başına 5 lira takviye verilecek. Bu hesaba nazaran dayanak ölçüsü 502 lira ile bin 505 lira ortasında olacak.
  • Sözleşme yapılan yetiştiriciler en fazla 200 baş sığır için desteklemeden yararlanabilecek. Kesim anındaki karkas yükünün da en az 201 kilo olması gerekecek.

BEŞ YIL BLOKE

  • Ödemeler, Ziraat Bankası aracılığıyla yapılacak. Ödeme yapılırken “bütçe imkânlarına” da bakılacak. Bankaya hizmetlerinden ötürü, ödenen fiyatın yüzde 0.2’si komite olarak ayrıyeten verilecek.
  • Sözleşmeden vazgeçen yahut kontrat kararlarından rastgele birini yerine getirmeyen yetiştiriciler desteklemeden yararlanamayacak.
  • Haksız ödemeler de faiziyle birlikte geri alınacak. Bu durumda üretici beş yıl boyunca da hiçbir destekleme programından yararlandırılmayacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.