Kemal Kılıçdaroğlu: ‘Demokrasi ile taçlandıracağız…’

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Nevşehir’ib Hacıbektaş ilçesinde düzenlenen Hacı Bektaş-ı Veli Anma Merasimleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri’nde konuştu.

”Utanma duygusu insan onurunu muhafazayı mecburî kılar” diyen Kılıçdaroğlu, ”Utanma hissini devleti yönetenlerin içselleştirmesi gerekir” sözlerini kullandı.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamasının satır başları şöyle:

”Biz bu toplantılarda barıştan, birlikten, kucaklaşmadan kelam ederiz. Bu söylemlerimizin altını daima birlikte durdurmak zorundayız. Hünkar’a nazaran yüreğimiz büyük bir kente benzeri. Ulu Allah kainatta neyi yarattıysa kalbimizde bulunmaktadır der. Bugün insanlığın düşünsel zenginliği ilimin yapıtıdır. Sevgili Peygamberimiz ilimle geçen bir gece ibadetle geçen bin geceden daha güzeldir der. Hünkar’a nazaran kalbimizin ikinci muhafızı cömertliktir. Unutmayalım utanma duygusu ferdî ve toplumsal ahlakımızın temel kaynağıdır. Utanma duygusu insan onurunu müdafaayı mecburî kılar. Utanma hissini devleti yönetenlerin içselleştirmesi gerekir.

Yönetenler fazla mal edinme hissini yok etmelidir. Ya korktuğunuz için susarsınız ya da korktuğunuz için itiraz edersiniz. Her kim bizim yanımızda bulunup yüreğindeki kini öldürmemişse bizimle yürüyecek bir yolu yoktur.

“DEMOKRASİ İLE TAÇLANDIRACAĞIZ”

Geçtiğimiz yılki konuşmamda tabir ettiğimiz üzere muhtaçlığımız olan Hünkar’ın aslan ve ceylanı buluşturan kardeşlik duygusudur. Aslan ve ceylanın bir ortada yaşayacağı bir ülkeyi birlikte kurmalıyız.

Büyük lider Gazi Mustafa Kemal’in kurucusu olduğu cumhuriyeti ikinci yüzyılında demokrasi ile taçlandıracağız. Bu hislerle Anadolu ile Trakya’yı bize yurt yapan bütün erenlerimizin, velilerimiz, mürşitlerimizi rahmet ve şükranla anıyorum. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün şehitlerimize, gazilerimize teşekkür ediyorum.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.