Kosova’dan Sırbistan açıklaması: Yeni bir çatışma riski yüksek

Kosova Başbakanı Albin Kurti, Sırbistan ile son haftalarda yaşanan gerginliğe ait değerlendirmede bulundu.

Albin Kurti, “Kosova ve Sırbistan ortasında yeni bir çatışma riski yüksek. Bilhassa dünya, Rusya’nın Ukrayna’ya yaptığını gördükten sonra bunun aksini söylersem sorumsuzca davranmış olurum” tabirini kullandı.

Kurti, Sırbistan ile yaşadıkları tansiyonun arkasında Rusya‘nın olduğunu savunarak, “Ukrayna’nın işgalinden evvel olasılıklar azdı, artık ise durum değişti. Kremlin’in faşist Panslavizm fikrinin sonucu olarak birinci kısım, Ukrayna’da gerçekleşti. Örneğin, olursa ikinci kısmı Transdinyester’de görebiliriz, üçüncü savaşın ise bilhassa Batı Balkanlar’da Kosova’da olma mümkünlüğü çok yüksek” değerlendirmesinde bulundu.

Kurti, Ağustos’un üçüncü haftasında Brüksel’de Kosova-Sırbistan alakalarının genel durumuna ait bir toplantı olacağını aktararak, “Umuyorum ki; bu gerginliğin düşmesine yardımcı olur” yorumunu yaptı.

Kurti ayrıyeten, ülkesinin, NATO üyesi olma dileğini lisana getirerek, NATO’ya üye olmalarının kalıcı barışı sağlamalarına katkı yapacağını söz etti.

Kosova ile Sırbistan ortasındaki diyalog süreci, 31 Temmuz akşamı yaşanan gerginlik üzere farklı nedenlerden sık sık kesintiye uğruyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.