Lösemi Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Lösemi halk arasında kan kanseri olarak bilinir. Kemik iliğindeki kök hücrelerin gelişiminin duraklaması ve kontrolsüz bir şekilde çoğalması ile ortaya çıkar. Kemik iliğinde ortaya çıkan bu durum zamanla tüm organlara yayılabilir. Lösemi tedavi edilmediğinde ciddi problemlere yol açar.

Lösemi çeşitleri nelerdir?
Hastalığın seyrine göre lösemi; akut ve kronik olmak üzere ikiye ayrılır. Akut lösemi hızlı bir şekilde seyreder ve klinik belirtiler verir. Kronik lösemi ise uzun yıllar içinde gelişir ve çok yavaş ilerler.

Lösemi belirtileri nelerdir?
Lösemi olan bireylerde kansızlığa bağlı olarak gelişen halsizlik, solgunluk, çabuk yorulma ve nefes darlığı görülür. Bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucu burun, diş ve diş eti kanamaları ortaya çıkar. İştahsızlık, kilo kaybı, gece terlemesi, kontrol altına alınamayan ateşli enfeksiyonlar da lösemi ile ortaya çıkan belirtilerdir. Lösemi çocuklarda yaygın olarak, karında şişlik, eklem ağrısı, vücutta morarma, uzun süren ateşli enfeksiyonlar, hızlı kilo kaybı gibi belirtilerle ortaya çıkar.

Lösemi tanısı nasıldır?
Lösemi hekim tarafından yapılan fiziki muayene ile anlaşılır. Testler hastalığın türü ve evresini tespit etmek için yapılır. Anemiye bağlı olarak görülen büyüyen lenf nodları, dalak ve akciğerin büyümüş olması lösemiye işaret eder. Akut lösemi tanısı için kemik iliği aspirasyon biyopsisi yapılır. Kemik iliği testi hastanın kalça kemiğinden gerçekleştirilir. Uzun bir iğne ile bu kemikten alınan kemik iliği örneği laboratuara gönderilerek kanser hücrelerinin varlığı incelenir.

Lösemi tedavisi nasıldır?
Löseminin tedavisi için önce lösemi türü belirlenir. Tam kan sayımı ile kanda kanser belirtileri saptanır. Kandaki kanser hücrelerinin artışına bağlı olarak lösemi tanısı konur. Lösemi de ilk olarak kemoterapi yöntemi kullanılır. Kemoterapi ilaçları, lösemiye neden olan kanser hücrelerinin ortadan kaldırır. Lösemi çeşidine göre kemoterapide kullanılacak ilaçların türü, dozu ve uygulama yolu belirlenir. Lösemi tedavisinde kullanılan bir diğer yöntem ise radyoterapi (ışın tedavisi) dir. Yüksek enerjili ışınlar ile lösemi hücrelerin büyümesi engellenir. Radyasyon tedavisi ise vücudun sadece bir bölümüne uygulanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir