Mustafa Destici’den çarpıcı taban fiyat tezi

Büyük Birlik Partisi(BBP) Genel Lideri Mustafa Destici, 5 bin 500 TL’ye çıkarılan minimum fiyatla ilgili çarpıcı bir tezde bulundu.

Bir dizi programa katılmak için Samsun’a giden Genel Lider Mustafa Destici, kent merkezinde esnaf ziyaretinin akabinde partisinin vilayet başkanlığı geçerek burada açıklamalarda bulundu.

ASGARİ FİYAT İDDİASI

Destici minimum fiyatın altında fiyat veren iş yerlerinin daha sıkı bir kontrole tabi tutulmasını belirterek şunları söyledi;

*Maalesef yıllar evvel Çorum’da karşıma çıkan konu bugün Samsun’da da karşıma çıktı. Çok acı verici bir durum bahsettiğim bahis da taban fiyatla çalışması gereken personellere birtakım işletmeciler tarafından minimum fiyatın altında bir maaş ödendiğini duyduk.

*Bu işletmeler çalışanlarının banka hesabına 5 bin 500 olan minimum fiyatı yatırıyor, sonra çalışandan bin lirasını geri alıyor.

*Bu kontrol zafiyetinin bir sonucudur, bu tıp kontrollerin daha da sıklaştırılması gerekir. Devlet taban fiyatı ne kadar açıklamışsa emekçi çalıştıran yerler en az o kadar ölçü para vermekle yükümlüdür.

“KOMİSYON KURULARAK AÇLIK, YOKLUK HUDUDU BELİRLENSİN”

Evlerine tek maaş giren ailelerin muhafaza altına alınması gerektiğini söz eden Destici, şunları söyledi;

*2021 ve 2022 maaşlarını kıyasladığımızda yüzde yüze yakın bir artış var. Bilhassa düşük emekli maaşı alanların maaşlarına yüzde yüzden de fazla artırım geldi. Enflasyonunda üzerinde bir artırım verildi lakin hayat pahalılığının yüksekliğinden ötürü bilhassa tek maaş alan konutuna ikinci bir maaş girmeyen emeklilerimiz çok zorlandıklarını haklı olarak tabir ettiler.

*Aynı şey tek maaşla çalışan taban ücretlilerimiz içinde geçerlidir. Bir an evvel söylediğim üzere taban fiyatlı üzere gösterilip düşük maaş alan çalışanlarımızla ilgili Büyük Birlik Partisi olarak bizim teklifimiz şudur: Bu mevzuyla ilgili bir komite kurulsun ve açlık ve yoksulluk hududu belirlensin buna nazaran de bir hane planlaması yapılsın.

*Çünkü birtakım ailelerimiz var konutlarına 4 maaş giriyor. Kimi ailelerimiz var konutuna tek maaş giriyor. Meskenlerine tek maaş giren ailelerimize devletin yapması gereken o aileleri muhafaza altına almaktır. İHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.