“Patlama Olacak” Altın Tahmincisi: Bu Seviyeler Geliyor!

ABD TÜFE verisinin beklentilerin altında gelmesinden sonra Federal Rezerve’in agresif faiz artışlarında yumuşama olacağı beklentisi arttı. Bunun ardından altın bir ralli başlattı ve 1.800 doların üzerine çıktı. Ancak, Fed’den gelen sinyaller şahin tonu işaret edince altın yönünü aşağı çevirdi. Gram altının Dolar/TL bacağında ise 18 TL sınırında bir mücadele var. Bu ortamda gram altın 1.026 TL seviyesinde el değiştiriyor. Piyasa uzmanı İslam Memiş, yıl sonu için yaklaşık %60’lık bir artış öngörüyor.

“Alım yapmak için düşük seviyelerde fırsat kolluyoruz”

Piyasalardaki gelişmeleri yorumlayan İslam Memiş, dolar kuru ve gram altın fiyatı konusunda şu görüşlerini paylaşıyor:

Dolar/TL kuru 18 TL, gram altın fiyatı ise 1030 TL seviyesinde. Alım yapmak için, daha alt seviyeleri takip ediyoruz. Daha düşük rakamlardan alım için fırsat kollamaya devam ediyoruz. Teknik olarak, Ağustos içinde düşüşleri bekleyeceğiz.

“Altın, gümüş ve kripto paralarda patlama olacak”

İslam Memiş sadece alın piyasası değil, kripto para piyasası hakkında a fikir sahibi. Lider kripto Bitcoin için yukarı yönlü hedefleri var. Piyasa uzmanı, Eylül ayında altın, gümüş ve kripto paralarda patlama bekliyor. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Eylül ayı, ABD faiz kararı nedeniyle önemli. Bu konuda bir şeyler söylemese de Memiş, muhtemelen bunu kastediyor. Bu yönde açıklamalarına devam eden Memiş, şu yorumu yapıyor:

BTC tarafında 23.012 dolar seviyesini bekliyorum. Şu anda %2,5’lik değer artışı var. 27 bin dolar için, 24 bin doların yukarı yönlü kırılması lazım. Bana göre kripto paralar da baskılanmaya devam ediyor. Bununla birlikte, Eylül ayı itibarıyla altın, gümüş ve kripto paralarda patlama olacak.

“Gram altın fiyatı yıl sonunda 1.600 TL olabilir”

Piyasa uzmanı İslam Memiş, Eylül ve Ekim aylarının çok kritik olacağını kaydediyor. Memiş’e göre, yüksek tansiyon olacak ve jeopolitik riskler artacak. Bu tür kehanetlerde bulunana uzman, bu öngörülerinin gerekçesine dair bir bilgi paylaşmıyor. Bununla birlikte “Aman ha dikkat edin” diye uyarı yapıyor. Gram altının yıl sonunda yaklaşık %60 artışla 1.600 TL’ye ulaşacağını iddia eden Memiş, açıklamasında şu ifadeleri kullanıyor:

Artık, doların uluslararası piyasalardaki değer artışı kaçınılmaz. Ufak bir operasyon yaptılar. Altını çıkardılar. Biz de elimizdeki altını sattık. Tabii ki yine alacağız. Bekleriz birkaç hafta. Acelemiz yok. Gram altında da yıl sonu 1600 lirayı görmemiz mümkün.

Bildiğiniz üzere gram altının dolarla fiyatlanan ons altın ve Dolar/TL olmak üzere iki bacağı var. Ons ile Dolar Endeksi (DXY) genellikle ters korelasyona sahip. Bununla birlikte Memiş, doların güçleneceğini ve gram altının yükseleceğini iddia ediyor. Ancak, gram altında fiyatın sert yükselmesi, hem ons hem de Dolar/TL bacağının aynı anda güçlü artışına bağlı. İslam Memiş’in açıklamasında veriye dayalı bir tahmin olmadığı için bir şey söylemek zor. Ancak, uzmanın iddiası büyük ihtimalle her iki bacağın kuvvetli bir koşu yapacağına dayanıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.