Plastik atıklar caretta carettaları öldürüyor

Nesli tehlike altındaki çeşitlerden olan caretta caretta deniz kaplumbağalarında, bu yıl Kaş-Patara kıyılarında meyyit sayısı arttı. Prof. Dr. Eyüp Başkale, bölgede geçen sene 5-6 civarındaki meyyit yetişkin caretta caretta sayısının bu yıl 12’ye yükseldiğini açıkladı. Vefat nedenlerinin başında ise plastik atıklar geliyor.

Nesli tehlike altındaki çeşitlerde kırmızı listede gösterilen caretta caretta ve yeşil deniz kaplumbağalarının Akdeniz’deki en değerli yuvalama alanları Türkiye’de bulunuyor. Caretta carettaların mayıs ayında kumsallarda oluşturduğu yuvalardan temmuz ayında yavruların çıkmaya başladığı dönem, ekim ayının birinci haftasına kadar sürüyor.

Dalyan-İztuzu, Fethiye, Sarıgerme, Patara, Kumluca, Çıralı-Olimpos, Kundu-Belek-Denizkent, Kızılot üzere Muğla, Antalya, Mersin, Adana ve Hatay kıyılarında her yıl on binlerce yavru deniz kaplumbağası, birçok üniversiteden akademisyen, öğrenciler ve gönüllüler aracılığıyla denizle buluşturuluyor.

Bilimsel araştırmalara nazaran 1000 yavrudan yalnızca 2-3’ü hayatta kalırken, her yıl onlarca yetişkin deniz kaplumbağasının insan kaynaklı, bilhassa deniz içinde vefatına sebebiyet verilmesi, kuşaklarını tehdit etmeye devam ediyor.

Pamukkale Üniversitesi`nden Prof. Dr. Eyüp Başkale, “Denize bir biçimde bırakılan hayalet ağlara takılan kaplumbağalar suda boğulma riski yaşayabiliyor. Geçen sene Kaş-Patara kıyılarında 5- 6 civarında olan meyyit sayımız, bu sene 12’ye dayandı. Buna başka hayvanları da kattığımızda örneğin yunuslar, deniz kuşları üzere kaybımız giderek artıyor” dedi. (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.