Putin: Nükleer savaşın galibi olmaz

Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması’nın 5 yılda bir düzenlenen ve bu yıl 10’ncusu yapılan Gözden Geçirme Konferansı’na mektup gönderen Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, değerli bildiriler verdi.

Anlaşmanın ehemmiyetine değinen Putin, “Yarım yüzyıldan fazla bir müddettir muahede, milletlerarası güvenlik ve stratejik istikrar sisteminin kilit ögelerinden biri haline geldi. Nükleer silahların yayılmasının önlenmesi, silahsızlanma ve atom gücünün barışçıl kullanımı alanlarında öngördüğü yükümlülükler, hem nükleer hem de nükleer olmayan ülkelerin çıkarlarını tam olarak karşılamaktadır” dedi.

“NÜKLEER SAVAŞIN GALİBİ OLAMAZ”

Anlaşmanın taraflarından olan ABD’ye karşı yükümlülüklerini yerine getirdiklerinden bahseden Putin, “Anlaşmaya taraf bir devlet ve onun tevdi kuruluşlarından biri olarak Rusya, mutabakat koşullarını ve ruhunu dengeli bir biçimde takip etmektedir. Silahların azaltılması ve sonlandırılmasına ait ABD ile olan ikili mutabakatlar çerçevesindeki yükümlülüklerimiz eksiksiz olarak yerine getirilmiştir” sözlerini kullandı.

Nükleer bir savaşı kimsenin kazanamayacağını lisana getiren Putin, “Nükleer savaşın galibi olamaz ve hiçbir vakit nükleer savaş açılmamalı. Biz, memleketler arası toplumun tüm üyeleri için eşit ve ayrılamaz güvenlikten yanayız” tabirlerini kullandı.

NÜKLER GÜÇ YORUMU

Rusya, ABD’yle birlikte dünyadaki nükleer savaş başlıklarının yüzde 90’ına sahip

Anlaşmayı önemsediklerini ve nükleer çerçevede deneyimlerini ortaklarıyla paylaşabileceklerini aktaran Putin, “Uluslararası Atom Gücü Ajansı (UAEA) güvenlik tedbirleri sistemine mutabakatın bir doğrulama sistemi olarak büyük değer veriyoruz ve bunun objektif, siyasetten arındırılmış ve teknik olarak gerekçeli uygulanmasını sağlamanın son derece kıymetli olduğunu düşünüyoruz. Gerekliliklerine uyan tüm ülkelerin rastgele bir ek şart olmaksızın barışçıl nükleer güce erişim hakkına sahip olması gerektiğine inanıyoruz” dedi.

Rusya’nın nükleer güç alanındaki deneyimlerini ortaklarıyla paylaşmaya hazır olduğunu tabir eden Putin, “Konferansın Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması’na taraf olan tüm devletlerin yükümlülüklerine sıkı sıkıya bağlı kalmaya hazır olduklarını yine teyit edeceğini, nükleer silahların yayılmasını tedbire rejiminin güçlendirilmesine ve dünyada barış, güvenlik ve istikrarın sağlanmasına değerli bir katkı sağlayacağını umuyoruz” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.