Rus asker özür diledi! Savcı müebbet istedi

Ukrayna’daki savaşta silahsız bir Ukraynalı sivili öldürmekten yargılanan Rus asker Vadim Shishimarin, mahkemede öldürülen sivilin eşine, “Beni affetmeyeceğinizi biliyorum lakin özür dilerim” dedi.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik başlattığı akınların akabinde 28 Şubat’ta Sumi kentinde silahsız bir Ukraynalı sivili Kalaşnikov tipi silahıyla öldüren 21 yaşındaki Rus askeri Vadim Shishimarin‘in başşehir Kiev’de yargılanmasına devam edildi.

NASIL ÖLDÜRDÜĞÜNÜ ANLATTI

Dün başlayan mahkemenin ikinci duruşması bugün görülürken, öldürülen Ukraynalı sivilin eşi Katerina Shelipova duruşmada 62 yaşındaki Aleksandr Shelipov’un nasıl öldürüldüğünü anlattı.

Eşinin kuyuya bakmak için konutundan çıktığını söyleyen Shelipova, “Kocam kuyuya bakmaya gitmek için meskenden çıktı. Bu sırada bir silah sesi duydum. Kapıyı açtım ve elinde makineli tüfeği olan asker Vadim Shishimarin’i gördüm. Bu sırada saklandım ve otomobilin gitmesini bekledim. Daha sonra kapıyı açtığımda kocamın orada öldüğünü gördüm” dedi.

ÜZERİNDE SİVİL KIYAFETLER VARDI 

Öldürülen Ukraynalı sivilin eşi, Rus askerinin bu sırada üzerinde askeri kamuflajı değil sivil kıyafetler bulunduğunu da kelamlarına ekledi. Vadim Shishimarin, Katerina Shelipova mahkemede tabir verdiği sırada, “Beni affetmeyeceğinizi biliyorum lakin özür dilerim” dedi. Duruşma yarına ertelendi.

Kiev’deki davada mahkeme savcısı Rus askeri için ağırlaştırılmış müebbet talebini yineledi. Mahkeme heyeti, savcının talebi sonrasında bugünkü söz ve kanıtların incelenmesi ve bu tarafta karar alınabilmesi için duruşmayı yarın mahallî saatle 11.00’e erteledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.