Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zakharova: Kalibr füzeler, Odessa limanındaki askeri altyapıyı yok etti

Rusya, dün Ukrayna’nın Odessa limanına gerçekleştirilen füze saldırısını üstlendi. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova tarafından yapılan açıklamada, “Kalibr füzeler, Odessa limanındaki askeri altyapıyı yok etti” tabirleri kullanıldı.

Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy, Rusya ile imzalanan tahıl sevkiyatı mutabakatının akabinde Rus ordusu tarafından Odessa limanına düzenlenen taarruz hakkında yaptığı açıklamada, “Bu yalnızca bir şeyi kanıtlıyor; Rusya ne söylerse söylesin, ne vaat ederse etsin, bunu uygulamamanın yollarını bulacaktır” demişti.

TAHIL SEVKİYATINA YÖNELİK MUAHEDE İMZALANMIŞTI

Türkiye’nin liderliğinde Ukrayna ve Rusya tarafından Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde Ukrayna’dan tahıl sevkiyatına yönelik muahede imzalanmıştı. Dönüm noktası niteliğindeki muahede, global besin fiyatlarındaki artışın önüne geçilmesi ve global besin krizinin tahlili için kıymetli olarak görülürken, Ukrayna tahılının Odessa, Çernomorsk ve Yuzni limanlarından yine dünya pazarına sunulmasının önünü açıyor. Birkaç hafta içinde tam olarak faaliyete geçmesi beklenen mutabakata nazaran Rusya, sevkiyat sırasında limanları amaç almayacak.

NE OLMUŞTU?

‘Tahıl sevkiyatı mutabakatı’nın üzerinden 24 saat geçmeden Rusya, Odessa’ya saldırmıştı Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Oleg Nikolenko, Rusya’nın Odessa’ya düzenlediği taarruz hakkında “Rus füzesi, muahedeye varmak için büyük efor sarf eden ve Ukrayna’nın minnettar olduğu BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hızına Vladimir Putin’in tükürüğüdür” açıklamasında bulunmuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.