Rusya: Kırım’daki mühimmat deposunda yaşanan patlamanın nedeni sabotaj

Rusya Savunma Bakanlığı, Kırım’da askeri mühimmat deposunda meydana gelen patlamanın akabinde yaptığı açıklamada, “Patlamanın nedeni sabotaj” tabirlerini kullandı.

Rusya Savunma Bakanlığı, Rusya tarafından ilhak edilen Kırım’ın Canköy yerleşim alanı kırsalındaki Mayskoye köyü yakınlarında bulunan Rus askeri birliğinin süreksiz mühimmat deposunda yaşanan patlamayla ilgili ayrıntıları paylaştı.

Rusya, Ukrayna’nın gübeyinde yer alan Kırım’ı 2014 yılında yasa dışı olarak ilhak etti. 

Mühimmat deposundaki patlamanın, Ukrayna tarafından yapılan akın sonucu meydana geldiğini doğrulayan bakanlık, durumu “sabotaj olarak nitelendirdi. Bakanlık ayrıyeten birinci belirlemelere nazaran 2 kişinin yaralandığı olaya ait yaptığı açıklamada, “16 Ağustos sabahı Cankoy yerleşimi yakınlarındaki askeri depo, sabotaj sonucunda hasar gördü. Askeri depodaki patlama sırasında elektrik iletim sınırları, elektrik santrali, demiryolu sınırı, konut binaları ve birtakım sivil altyapı alanlarında da hasar meydana geldi” sözlerini kullandı.

Açıklamanın sonunda, önemli bir yaralanmanın bulunmadığı ve patlamanın yol açtığı enkazın kaldırılması için çalışmaların sürdüğü belirtildi.

RUSYA’NIN KIRIM’I YASA DIŞI İLHAKI

Rusya, Ukrayna ve Batılı ülkelerin yasa dışı olarak kabul ettiği bir referandumda Rusya’ya katılmak için oy kullanan ve Rusça konuşan çoğunluğa sahip olan Kırım’ı Mart 2014’te ilhak etmişti.

Oylama, kimliği belgisiz Rus birliklerinin yarımadanın etrafındaki birkaç stratejik noktanın denetimini ele geçirmesinin akabinde çabukla yapılmıştı. O yılın başlarında, aylarca süren Avrupa yanlısı protestolar, Ukrayna’nın Rus dayanaklı cumhurbaşkanının devrilmesiyle sonuçlanmıştı.

Bu yıl 24 Şubat’ta Moskova, Kırım’ı Rus birliklerini Ukrayna’nın daha derinlerine taşımak için bir sıçrama tahtası olarak kullanarak Ukrayna’ya yönelik tam ölçekli bir işgal başlattı.

ÇİN’DE KARANTİNA İZDİHAMI

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.