Sarımsaktan İki Kat Daha Fazla Faydalı! Siyah Sarımsağın Tesirini Görünce Baş Ucunuzda Tutacaksınız

Sarımsağın özelliklerini bilmeyen yoktur. Doğal antibiyotik olarak bilinen sarımsağın hiç siyah olanını gördünüz mü? Ülkemizde son devirlerde sık sık görülen bu sarımsağın rengi kadar yararları da herkesi şaşırtıyor. Olağan taze sarımsağa nazaran 2 kat daha fazla antioksidan içeren siyah sarımsağın yararlarını duyunca çok şaşıracaksınız.

KOKUSU VE RENGİYLE KOLAYLIKLA AYIRT EDİLİYOR

Beyaz sarımsağın özel metotlarla kurutulması ile elde edilen siyah sarımsak, beyaz sarımsağa nazaran daha kokusuzdur. En çok dikkat çeken tarafı ise rengi oluyor. Birden fazla kişi bu sarımsağın rengini görünce şaşırıp kalıyor. Lakin rengi ve kokusu kadar yararları da çok farklı.

TAM BİR VİTAMİN DEPOSU

Sarımsak içeriğinde bulundurduğu fitokomponentler sayesinde insan sıhhati üzerinde pek çok olumlu tesire sahiptir. Sarımsağın içerisinde Manganez, Kalsiyum, Fosfor, Selenyum, Vitamin B6 ve Vitamin C bulunmaktadır. Kemik sıhhati, tiroid üzere genel bedene yararlı olan sarımsağın sayısız özellikleri bulunmakta.

2 KAT DAHA FAZLA YARAR SAĞLIYOR

Uzmanlar taze sarımsağın fermentasyonu ile elde edilen siya sarımsağın çok yararlı olduğunu belirtiyorlar. Zira fermentasyon ile sayısız yarar ikiye katlanmakta. Yani siyah sarımsak taze sarımsaktan 2 kat daha fazla antioksidan içermekte ve böylece gençleşme ve düzgünleşme sürecini çok daha hızlandırmaktadır.

Daha çok Kore kültüründe kullanılan siyah sarımsak yavaş yavaş Batı’ya hakikat kaymıştır. Siyah sarımsak; taze sarımsağın denetimli nem şartlarında, 60-760 C derecede, 30 gün boyunca fermente edilmesiyle elde edilmektedir. Mesken şartlarında elde edebilmek imkanlı değildir.

SİYAH SARIMSAĞIN FAYDALARI

İKİ KAT DAHA FAZLA ANTİOKSİDAN İÇERİR

Fermantasyon süreci, siyah sarımsağın çiğ sarımsaktan değerli ölçüde daha fazla antioksidan içermesine neden olur. Bunun nedeni çiğ sarımsağın içindeki allisinin fermentleri olarak alkaloidler ve flavonoidler üzere antioksidan bileşiklere dönüşmesidir.

KAN ŞEKERİNİ DÜZENLER

2009 araştırması, siyah sarımsağın antioksidan aktivitesinin ekseriyetle yüksek kan şekerinden kaynaklanan komplikasyonlara karşı korunmaya yardımcı olabileceğini buldu.

YAĞ ORANINI DÜŞÜRÜR

Siyah sarımsak içerisindeki güçlü bileşenler bedendeki yağ oranını azaltmaya yardımcı olur.

KOLESTEROLU DÜZENLER

Siyah sarımsak, trigliseritler ve LDL (kötü) kolesterol üzere makul kalp hastalığı belirteçlerini azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıyeten birtakım beşerler için HDL (iyi) kolesterolü artırabilir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.