Şimşek ilahının çekicine bayan gücü

SALİHA SULTAN

Türkiye’de sinema salonlarında bugün 2’si yerli 4 yeni sinema vizyona giriyor. Vizyon takviminde Marvel sinema kozmosunun merakla beklenen, fragmanı birinci gününde 209 milyon global izlenmeye ulaşan sineması ‘Thor: Aşk ve Gök Gürültüsü’ sineması öne çıkıyor. İskandinav mitolojisi denilince birinci akla gelen ‘şimşek tanrısı’ Thor efsanesini dördüncü defa izleyiciye aktaran sinema sürprizlerle dolu. Chris Hemsworth’un bir defa daha Thor rolünde yer aldığı sinemada, ‘Thor ve Thor: The Dark World’ sinemalarında sevgilisi Jane rolüyle görülen Natalie Portman bu sefer bayan Thor olarak geri dönüyor. Sinemanın en büyük sürprizi ise ‘Batman’ rolüyle gönüllerde taht kuran İngiliz oyuncu Christian Bale’nin makus adam rolüyle beyazperdeye gelecek olması. Kıssada Thor’un düşmanı İlah Kasabı Gorr rolünü canlandıran oyuncu, sinema için tanınmaz hale geldi. Başta bir din adamı olan Gorr’un uğradığı değişimin ise sinemanın dikkat çeken yanlarından biri olduğu belirtiliyor. ‘Akıl Oyunları’, ‘Gladyatör’, ‘Robin Hood’ sinemalarının efsane oyuncusu Russel Crowe ise Zeus rolünde seriye dahil oluyor. Serinin 2017 üretiminde da rol alan Tessa Thompson yine Valkyrie rolünde seriye geri dönen karakterlerden. Bir sefer daha Oscar ödüllü direktör Taika Waititi’nin yönettiği sinemanın öyküsü, ‘Avengers: Endgame’ sonrası Thor’un yaşadıklarıyla başlıyor. Thor bu sefer sinemada yıllar sonra karşılaştığı ve artık Mighty Thor olduğunu öğrendiği Jane Foster ile birlikte tüm rableri yok etmeye ant içmiş Gorr the God Butcher’a karşı çaba ediyor. Bu ortada, Hemsworth, sinema vizyona girmeden evvel verdiği bir röportajda Marvel hayranlarını endişelendirecek bir açıklama yaptı. Aktör, bugün vizyona giren sinemanın kendisi için son Marvel sineması olabileceğini söyledi. 185 milyon dolara mal olan sinemanın, gişede elde edeceği hasılat ise merak konusu.

‘ALLAH YAKIŞIKSIZ BAHTI VERSİN’ DİYENLERE KOMİK BİR HİKÂYE

Yerli üretimlerde ise ‘Çirkin Şansı’ güldürüsü öne çıkıyor. ‘Hep Yek’ güldürü serisinin ve ‘Malazgirt 1071’in direktörü, Bilal Kalyoncu’nun yönettiği sinemada Eylül Öztürk, Halil İbrahim Göker, Hilmi Fazilet, Birincinin Tüfekçi üzere oyuncular rol alıyor. Sinema, Çingene mahallesinde büyümüş çiçek satarak geçimini sağlayan Pembe’nin kaza sonucu ölmesi ve arafta kalmasıyla dünyaya yine gönderilmesinin akabinde yeni hayatında başına gelenleri husus ediniyor. Haftanın başka yerli sineması Rotin Engin Tutuş’un direktör koltuğunda oturduğu endişe sineması ‘Asmoday: Cin’ur Racim’. Türk sinemasında son yıllarda fazlaca öne çıkan cin temasını işleyen sinema, ünlü olmaya çalışan toplumsal medya fenomenlerinin başlarından geçen şanssız bir o kadar da müthiş olayları anlatıyor.

AÇIK DENİZDE KÖPEK BALIĞI FOBİSİ GERİ DÖNDÜ

Karanlık salonda dehşet sevenleri bu hafta Steven Spielberg’in 1975 üretimi Jaws’ıyla hayatımıza giren bir endişe tipi olan köpekbalıkları bekliyor. James Nunn direktörlüğünde vizyona giren İngiltere imali ‘Kan Kokusu’ (Shark Bait) sineması hayvan korkusunu sevenleri salonlara çekmeye aday. Sinema, Meksika’da bahar tatilinin tadını çıkarmak isteyen, kibirli, aklı beş karış havada beş hudut bozucu gencin başlarından geçen bahtsız olayları anlatıyor. Sinemada bu beş gencin bir jet skinin anahtarını çalarak denize açılmasıyla başlayan macerası köpekbalıkları ile kanlı bir yüzleşmeye gerçek ilerliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.