Sudan’ın ‘Örümcek Adam’ı protestoların sembolü oldu

Güvenlik gerekçesiyle ismini gizleyen ve kostümünün de giderek yıprandığı gözlemlenen “Örümcek Adam”, meydanlarda göz yaşartıcı gaz kapsülleri, tazyikli su ve bazen de gerçek mermilerle karşı karşıya geliyor.

Örümcek Adam’ın kıssası, çocukluk arkadaşının protestolar sırasında güvenlik güçleri tarafından öldürülmesiyle başlıyor. Sudanlı aksiyoncu bu kayıp üzerine örümcek adam kostümü satın alarak meydanlardaki yerini alıyor.

Guardian’a nazaran, bilhassa örümcek adam kostümünü seçmesinin bir sebebi de Hz. Muhammed’in, Sevr dağındaki bir mağaranın girişine ağ ören bir örümcek tarafından korunduğunu mevzu alan anlatı.

“DEVRİMİ ÇALDILAR”

Sudan’ın Örümcek Adamı Guardian’a demecinde, “Ordu ve karşı-devrimci partiler Sudan ihtilalini çaldılar. Onlarla [Beşir’in] Ulusal Kongre partisi ortasında hiçbir fark yok […] Onlar diktatör ve yalnızca denetim istiyorlar” dedi.

Sinema imalcisi Phil Cox‘a nazaran Örümcek Adam, ülkedeki protestoların sembolü haline geldi. Kendine mahsus kıyafeti ile etrafındaki protestoculara güç veriyor ve direnişi simgeliyor.

Islahat yanlısı bir küme olan Sudanlı Tabipler Merkez Komitesi‘ne nazaran, Ekim ayından bu yana protestolarda en az 95 kişi hayatını kaybetti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.