Teknoloji elimiz ayağımız oldu

Akıllı bileklik, manzara kaydeden gözlük, kandaki şekeri ölçen çipler, fitness takipçisi yüzük ve beden ısısını düzenleyen tişört derken giyilebilir teknolojiler artık hayatımızın her alanını kapsıyor. Kısa mühlet öncesine kadar birkaç saatimizi harcadığımız bu aygıtlarla artık 24 saatimizi geçiriyoruz. Teknoloji uzmanları ve hekimlere nazaran, bu sistemleri takip ederek ömür kalitemizi artıyoruz. Lakin bunu yaparken, daha fazla teknoloji bağımlısı olabilme yahut sıhhat takıntılarımızın artması riski bulunuyor. Akıllı uygulamaların akla yatkın kullanılması gerektiğini unutmamak gerekiyor.

GİYİLEBİLİR AYGITLAR HER YERDE BİZİMLE

Uyku kalitemizi ölçen aygıtlar, beden basıncını kıymetlendiren takılabilir bileklik derken artık her saniyemiz kayıt altında. Hareketlerimiz, ölçülebilir beden kıymetlerimiz, adımlarımız, terlememiz ile ilgili daima bilgi topluyor ve bunu kıymetlendiriyoruz. Bu teknolojilere her geçen gün yenisi eklendikçe telefonumuza yüklediğimiz uygulama sayısı da artıyor. Zira aygıtların çabucak hepsi telefonunuza uyumlu olarak çalışıyor.

UV IŞINLARINI ÖLÇEN SENSÖRE NE DERSİNİZ?

Gözlük yahut tırnak kenarına takılan bedene yansıyan UV ışınlarını ölçen sensör, duruş bozukluğu, adım kalitesi üzere mevzularda tahlil yapan akıllı ayakkabılar, kalbiniz hakkında data toplayan EKG sensörleri ve dahası son yılların gözdeleri ortasında yer alıyor. Olağan akıllı bileklik, saat, gözlük ve teknolojik giysilerin en çok satan eserler listesinde hala birinci sırada olduğunu hatırlatmak gerekiyor.

YAŞAM KALİTEMİZ ARTIYOR

KTO Karatay Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Hatice Harmancı, bu biçim uygulamaların sıhhat farkındalığı ve ömür kalitesinin artması ismine hayli fonksiyonel olduğunu söylüyor. Harmancı’ya nazaran, bireyler kolay tıbbi ölçümler için rastgele bir sıhhat kurumuna gitmek zorunda kalmıyor ve ölçümler otomatik olduğu için de yanılgılı sonuç ihtimali epey düşüyor.

VERİ GÜVENLİĞİ DEĞERLİ DETAY

Harmancı bu uygulamaların beraberinde getirdiği kimi riskleri şöyle özetliyor: “En kıymetlisi davranışsal bağımlılık. Kişinin daima bedellerini denetim isteği, kullanılan uygulamalarda daha fazla vakit harcamasına neden oluyor. Bu aygıtlara duyulan çok inanç, uygulamaya erişilemediği vakitlerde bireylerin gergin olmasını sağlayabiliyor. Bazen de bireyler buradaki pahalara çok mana yüklediği üzere kimi vakitte dataları yanlış yorumlayabiliyor. Natürel dijital dünyadaki data güvenliği de dikkat etmek gerekir.”

Akıllı gözlük: Bluetooth yahut WiFi kulaklık aracılığıyla ses ve görüntü evraklarınızı öbür aygıtlara gönderebilirsiniz. Öbür aygıtlardan data alarak kendi gözlüğünüzle manzara izleyebilirsiniz.

Akıllı bileklik: En çok tercih edilenler listesinde hala birinci sırada yer alan akıllı bileklikler sayesinde, günlük adım sayımızı ölçüp, gelen aramaları yanıtlayabiliyoruz. Farklı özellikteki bu aygıtlar, 7’den 70’e herkesin tercihi durumunda.

Akıllı giysiler: Bilhassa spor yapanların tercih ettiği bu eserler, beden ısısı ve terleme denetimi yaparken hareket datalarınızı telefonunuza aktarıyor. 2020’lerden itibaren iş kazasını önleyecek birtakım dizaynlar da ön plana çıkmaya başladı.

Akıllı telefon: Her ne kadar giyilebilir teknoloji sayılmasa da uygulamalarınızın ana deposu akıllı telefonunuz diyebiliriz.

Akıllı spor ayakkabı: Adım sayması ve konforlu spor özellikleri yanında duruş bozukluğuna kadar birçok hareketinizi tahlil ediyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.