Türkiye, NATO, İsveç ve Finlandiya, Madrid’de dörtlü tepe düzenleyecek

Yıllardır askeri tarafsızlık siyaseti sürdüren Finlandiya ve İsveç, Rusya-Ukrayna savaşı sonrası askeri bir ittifaka dahil olmak için düğmeye bastı.

Stockholm ve Helsinki idareleri, süratli iştirak istikametindeki müracaatlarını NATO’ya iletse de Türkiye’nin karşı çıkışıyla karşılaştı.

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelikleri masada

Ankara, her iki ülkeden terör örgütü ve uzantılarını barındırmamalarını isterken, Türkiye’ye uygulanan silah ambargosunun da kaldırılmasını talep ediyor.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Habertürk’te katıldığı yayında, Türkiye ile kelam konusu iki İskandinav ülkesi ortasında devam eden diyaloğun geldiği basamağa ait açıklamalarda bulundu.

Türkiye, NATO, İsveç ve Finlandiya’dan dörtlü zirve

Kalın, “Salı günü NATO Genel Sekreteri’nin ricası üzerine Cumhurbaşkanımızın iştiraki üzerine Türkiye, NATO, İsveç ve Finlandiya tepesi yapılacak. NATO Tepesi’nden öncesinde önümüzdeki Salı günü bu tepe olacak.” dedi.

Bu tepeye katılmanın, tavırlarında geri adım manasına gelmediğine dikkati çeken Kalın, “Bir müzakere yürütüyoruz. Bunun çok basamağı var.” ifadelerini kullandı.

“Geri adım atmamız mümkün değil”

İsveç ve Finlandiyalı muhataplarla Ankara ve Brüksel’de iki toplantı gerçekleştirdiklerini lisana getiren Kalın, şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanımızın NATO Genel Sekreteri ile yaptığı telefon görüşmesiyle binaen biz Sedat Önal Bey’le Brüksel’e gidiyoruz. Bize nazaran müzakere ettiğimiz mevzuları bir noktaya getirdik. Buradan geri adım atmamız mümkün değil. Oradan Madrid’e geçeceğiz.

“İsveç ve Finlandiya’da çok önemli değişiklik yapmanız gerekecek”

Finlandiya ve İsveçli mevkidaşlarıma şunu söyledim; siz 200 yüzyıllık tarafsızlık siyasetinden vazgeçiyorsunuz, büyük bir paradigma değişikliği yaparak bir askeri ittifaka katılma kararı alıyorsunuz. Bu ahengi sağlayabilmek için sizin hem İsveç hem Finlandiya’da çok önemli değişiklik yapmanız gerekecek. Mevzuat, kanun, Anayasa değişikliği gerektirecek.


“Taahhütte bulunmakla somut adım atmak ortasında fark var”

Aynı değişimi PKK ve onunla iltisaklı olan PYG, PYD ve gibisi yapılara karşı göstermenizi istiyoruz. Bu başka büyük paradigma değişiminden daha güç ve imkansız değil. Onlar birtakım adımlar atacaklarını söylüyorlar. Taahhütlerini not ettik. Taahhütte bulunmakla somut adım atmak ortasında fark var. Bunların hepsinin kayda geçirilmesini istiyoruz.

“Açık ve net hal almalarını istiyoruz”

Büyük oranda mutabakat sağladık, anlaşamadığımız birkaç husus var. Yarın onunla mutabık kalırsak, Madrid’e o denli gideceğiz. İsveç ve Finlandiya’nın, direkt PKK, PYD, YPG üzere yapılara karşı açık ve net hal almalarını istiyoruz. Bu Suriye’deki PYD ile YPG ile ilgiyi de kapsıyor.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.