Üst seviye kaynaklardan Türkiye savı: Son dakika muahedesi masada

Bu hafta bütün dünyanın gözü kulağı İspanya’nın başşehri Madrid’de… Yarın başlayacak NATO Başkanlar Doruğu öncesinde üst seviye Türk ve Batılı diplomatlar isimlerini açıklamadan kimi tez ve kulisleri paylaştı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali 24 Şubat’tan beri devam ederken bu hafta gözler İspanya’nın başşehri Madrid’deki NATO Önderler Zirvesi’nde… Yarın başlayacak doruğun birçok gündem hususu bulunsa da masaya yatırılacak en büyük husus İsveç ve Finlandiya’nın üyelik süreci ve Türkiye’nin bu adımı veto etmesi olacak.

Hem NATO’nun geleceğini şekillendirecek hem de Rusya-Ukrayna savaşının gidişatını değiştirebilecek potansiyele sahip olan bu husus Madrid’de ağır bir biçimde görüşülecek. Yarın başlayacak 3 günlük tepe öncesinde Türk yetkililer ve Batılı diplomatlar gündemi kıymetlendirerek kimi tez ve kulis bilgilerini kamuoyu ile paylaştı.

“TÜRKİYE SÜRECİ UZATMAYA HAZIR”

İngiliz haber ajansına konuşan yetkililer bu haftaki görüşmelerde Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın üyeliğine karşı duruşunun değişmesinin düşük bir ihtimal olduğunu söyledi. Reuters’a konuşan dört kaynak, “Türk müzakereciler yabancı müttefiklerinin talep ettiği son müracaat tarihleri konusunda kaygılı değil. Şayet kuzey ülkeleri silah ambargosunu bırakmaz ve terör kümelerine baskıyı artırmazsa aylarca bu süreci uzatmaya hazırlar” dedi.

Konuyla ilgili bir yetkili, NATO yetkilileri ile Finlandiya-İsveç-Türkiye ortasında gerçekleşen görüşmenin taslak metninde Türkiye’nin bilhassa İsveç’te ülkede yaşayan terör örgütü üyelerinin iadesini istediğinin yer aldığını aktardı. Öte yandan yetkililer ve diplomatlar, NATO Önderler Zirvesi’nde bir son dakika mutabakatının da olabileceğinin sinyalini verdi.

“TÜRKİYE’NİN TALEPLERİ BUHAR OLDU”

Öte yandan üç ülke ortasındaki görüşmelere yakın olan ve ismini açıklamayan bir yetkili de Türkiye’nin taleplerinin sayıca azaldığını, “buhar oldu” kelamlarıyla belirtirken lakin buna karşın İsveç ve Finlandiya’nın bunlara taahhüt vermediğini lisana getirdi. Bu talepler ortasında bir NATO partneri olarak silah ticaretine onay verilmesi, birtakım terör kümelerinin tanınması ve kimi terör örgütü üyelerinin iadesinin yer aldığı da belirtildi.

Reuters, gelecek yıl yapılması planlanan seçimler öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu süreci değerlendirebileceğini de yazdı. Hususla ilgili Reuters’a konuşan Batılı bir diplomat, “Erdoğan sonunda bu iki ülkenin üyelik sürecini destekleyecek ve seçmenine karşı bir zafer üzere lanse edecek. Ancak bu sorun seçimler yaklaşırken ve NATO müttefikleri giderek rahatsız olurken birkaç ay daha sürebilir” yorumunu yaptı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.