Yeni minimum fiyatın etkilediği kalemler

Yeni minimum fiyat yaklaşık 7 milyondan fazla çalışanı direkt etkiliyor.

Bunun yanında, yasal mevzuattaki birçok düzenlemede ölçü olarak kabul edilmesi bakımından da her vatandaşı yakından ilgilendiriyor.

Yeni minimum fiyat sayısıyla işsizlik maaşı, kıdem tazminatı, GSS primleri, askerlik ve doğum borçlanması, isteğe bağlı sigorta primleri, staj fiyatları, minimum ücretlilerin rapor fiyatlarının de ortalarında olduğu birçok kalemde değişiklik yaşandı.

İşsizlik ödeneği arttı

Yeni minimum fiyattan etkilenen kalemlerin başında gelen işsizlik ödeneğinde sigortalının son 4 aylık prime temel yararları dikkate alınıyor.

İşsizlik ödeneğinin alt hududu minimum fiyatın yüzde 40’ı, üst hududu ise minimum fiyatın yüzde 80’i olarak hesaplandığından yeni minimum fiyatla işsizlik ödeneğinin en düşüğü 2 bin 588 lira, en yükseği ise 5 bin 176 lira halinde uygulanacak.

Bu sayılardan yüzde 0,00759 oranında damga vergisi kesintisi yapılacak.

Kıdem tazminatı 6 bin 471 lira

Asgari fiyatlı bir çalışan, bir yıllık çalışmasının karşılığında brüt minimum fiyat meblağında kıdem tazminatı hak ederken yeni minimum fiyatla çalışanın yıllık kıdem tazminatı 6 bin 471 liraya yükseldi.

GSS için 194 lira ödenecek

Yeni minimum fiyat artışı GSS primlerini de etkiledi.

Hastanelerden ve sıhhat kuruluşlarından yararlanmak için brüt taban fiyatın yüzde 3’üne karşılık gelen 194 lira 13 kuruşun ödenmesi gerekecek.

Bakmakla yükümlü olduğu bireyler de yararlanacak

Bu sayının ödenmesiyle kişinin bakmakla yükümlü olduğu şahıslar de sıhhat hizmetinden yararlanacak.

Gelir testine gidilip hanedekilerin kişi başı gelirinin brüt taban fiyatın üçte birinden yani 2 bin 157 liradan az hesaplanması durumunda ise GSS primleri devlet tarafından karşılanacak.

Staj fiyatları de arttı

İşletmelere staja giden lise ve üniversite öğrencilerine ödenen staj fiyatı de yeni minimum fiyatla yükselecek.

Bu sayı 20’den az çalışanı olan iş yerlerinde 825 lira, 20 ve üzeri çalışanı olan iş yerlerinde 1650 lira olarak uygulanacak.

Bunların dışında, yeni taban fiyat sayısıyla askerlik ve doğum borçlanması, isteğe bağlı sigorta primleri, taban ücretlilerin rapor fiyatlarının de ortalarında olduğu birçok kalemin sayıları da değişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.