Yunanistan ve Almanya’dan sonra Bahçeli’nin haritalı fotoğrafına bir reaksiyon daha geldi

Hafta sonu toplumsal medyada paylaşılan MHP başkanı Devlet Bahçeli’nin haritalı fotoğrafına bir reaksiyon daha geldi… Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in şahsen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a veryansın ettiği fotoğrafa dün Almanya reaksiyon göstermişti. Bugün ise açıklama Washington’dan geldi.

Hafta sonu Dava Ocakları’nı ziyaret eden MHP önderi Devlet Bahçeli’nin paylaşılan fotoğraflarının yarattığı tartışma ve tansiyon artarak devam ediyor…

Haritada, “Denizlerdeki misakımillimiz” ibaresi yer alırken, Midilli, Sisam, Sakız, Rodos ve Girit’in de olduğu kimi adaların Türkiye’ye ilişkin olduğu gösteriliyor. Hafta sonu paylaşılan fotoğrafa Yunan kamuoyundan reaksiyon gelirken ülkenin çok okunan gazetelerinden Kathimerini, Yunan yetkililerin de bu kareye reaksiyon gösterdiğini yazdı.

Öyle ki fotoğrafın kısa bir müddette yayılmasıyla birlikte Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis de Twitter üzerinden sert bir lisanla tenkitte bulunmuştu.

Bahçeli’nin fotoğrafları ve kendisine verilen harita Atina, Berlin ve Washington’da tartışma yarattı.

ERDOĞAN, MİÇOTAKİS’E KARŞILIK VERMEDİ

Sosyal medyada paylaşılan fotoğrafın süratle yayılmasının akabinde Yunanistan Başbakanı Miçotakis, “Bu haritaya âlâ bakın. Girit, Rodos, Sisam, Kos’un hepsi Türkiye toprağı üzere görünüyor. Bu aşırıcıların bir hayali mi yoksa Türkiye’nin resmi siyaseti mı? Yeni bir provokasyon mu yoksa gerçek bir maksat mi?” demişti.

Miçotakis, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da seslenerek “Cumhurbaşkanı Erdoğan koalisyonun küçük ortağının bu çıkışıyla ilgili duruşunu netleştirmeli” sözünü kullanmış lakin Erdoğan’dan bir cevap gelmemişti.

Dün Almanya’nın Yunanistan Büyükelçisi Ernst Reichel de reaksiyon göstererek Almanya’nın Yunanistan’ın yanında olduğunu lisana getirmişti.

ABD’DEN MÜTTEFİK VURGUSU

Almanya’nın akabinde bugün de yeni bir açıklama ABD’den geldi.. Yunan medyasına konuşan ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, ABD’nin Yunanistan’ın yanında olduğunu söyledi. Yunan medyasında yer alan açıklamalarda ABD’li yetkili, “Bizim bu husustaki durumumuz net… Yunanistan’ın egemenliği ve toprak bütünlüğü tartışmaya açık değildir” dedi.

Yetkili Ankara-Atina çizgisinde olağanlaşma sürecinin devam etmesi gerektiğini söyledi. ABD’li yetkili, “NATO müttefiklerimiz Yunanistan ve Türkiye’nin problemlerini diplomatik yollarla çözerek bölgenin barış ve inancı için birlikte çalışmasına dayanak olmaya devam ediyoruz. Müttefiklerimizin tansiyondan uzak durmasını öneririz” sözünü kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.