Zelenskiy’den Türkiye’ye ihtar: Radyasyon tehlikesi altında

Rusya ile Ukrayna ortasındaki çatışmalar hala devam ederken Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy son yaptığı açıklamada dikkatleri Zaporijya Nükleer Santrali’ne çekti.

Rus ordusu tarafından santral etrafının daima olarak bombalandığını savunan Zelenskiy, “Rusya, Zaporijya Nükleer Santrali ve etrafındaki kışkırtıcı aksiyonlarına devam ediyor. Santrali muhafaza mazeretiyle işgalciler yakındaki kasabaları ve toplu alanları bombalamaya devam ediyor. Rusya fiili santral depolarında mühimmat ve teçhizatlarını saklıyor. Bütün bu olanlar Rusya’nın, Avrupa ülkeleri ve öteki 15 ülkenin güvenlik taleplerini reddettiğini gösteriyor” derken bu talepleri ileten ülkeler ortasında ABD, Kanada, Avustralya, Gürcistan, Türkiye, İngiltere ve Güney Kore’nin bulunduğunu söyledi.

BÖLGE ÜLKELERİ TEHDİT EDİYOR

Sözlerinin devamında Zaporijya Nükleer Santrali’nde mümkün bir radyasyon kaçağının bölge ülkeleri için tehlike oluşturacağını söz eden Zelenskiy, “Bu terör devleti memleketler arası toplumun taleplerini görmezden geliyorsa, bu ivedilikle harekete geçilmesi gereken bir durumdur. Zaporijya Nükleer Santrali’ndeki rastgele bir radyasyon olayı Avrupa Birliği ülkelerine, Türkihe’ye, Gürcistan’a ve uzak bölgelerdeki öbür ülkelere darbe oluşturur. Her şey rüzgarın istikametine ve gücüne bağlı. Rusya’nın aksiyonları bir felakete yol açarsa sonuçları şimdilik sessiz kalanları vurabilir. Artık dünya bir nükleer santrali savunmak için güç ve kararlılık göstermezse bu, dünyanın kaybettiği manasına gelecektir” biçiminde konuştu.

“RUSYA GERİ ÇEKİLMELİ”

Sözlerinin devamında Milletlerarası Atom Gücü Kurumu, Birleşmiş Milletler ve büyük 7 ülkenin dışişleri bakanlarının Rusya’nın hareketlerini durdurması için davet yaptığını hatırlatan Zelenskiy, “Ancak Rusya’ya, Rus Atom Gücü Kurumu Rosatam’a ve bu terör devletinin tüm nükleer kuruluşlarına karşı yeni sert yaptırımlar için davet yapılmalı. Tüm Rus askerleri santral etrafından ve bölgeden şartsız olarak çekilmeli” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.