Zelensky, ‘büyük zafer’ diye açıkladı: 120 gün 30 yıldır bu anı bekledik!

Son dakika haberi… Avrupa Birliği ülkeleri önderlerinin dün Brüksel’de gerçekleştirdiği tepede, adaylık için başvurusu bulunan Ukrayna ve Moldova’ya “Aday ülke” statüsü verilmesi kararlaştırıldı.

Ukrayna tarafından sevinçle karşılanan karar sırasında Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy de oturuma internet üzerinden irtibat ile katıldı.

“ATILABİLECEK EN BÜYÜK ADIM”

AB ülkesi önderlerine kararla ilgili hislerini anlatan Zelensky, “Devletimizin 30 yıllık bağımsızlığı için Ukrayna için en kıymetli kararlardan biri fakat bu karar yalnızca Ukrayna için geçerli değil. Bu, Avrupa’yı güçlendirmeye yönelik şuanda özgürlüğümüzü ve birliğimizi muhafaza yeteneğimizi sınayan Rus akınları bağlamında atılabilecek en büyük adımdır. Tepedeki tüm Avrupa önderlerine teşekkür ederiz. Ellerinde silahlarıyla Ukrayna’yı savunan kahramanlarımıza, Avrupa’nın özgürlüğünü savunan herkese teşekkürler. Avrupa’nın yeni tarihini mümkün kıldığınız için teşekkür ederiz” dedi.

“120 GÜN, 30 YIL BEKLEDİK”

Zelensky bu kararın akabinde toplumsal medya hesaplarından iletiler yayınlamaya devam etti.

Twitter hesabından diğer bir paylaşım yapan Zelenskiy, “Avrupa önderlerinin Ukrayna’ya aday ülke statüsü verme kararını takdir ediyorum. Charles Michel (Avrupa Devlet ve Hükûmet Liderleri Kurulu Başkanı), Ursula von der Leyen (Avrupa Komitesi Başkanı) ve Avrupa önderlerine teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Geç saatlerde bir diğer toplumsal medya hesabı üzerinden kısa bir imajlı bildiri daha paylaşan Zelenskiy, Rusya’nın ülkesine hücumlarını sürdürdüğü 120 günü ve Ukrayna’nın bağımsızlığının 30. yılını işaret ederek, “Bu, Ukrayna ile Avrupa Birliği ortasındaki bağlarda eşsiz ve tarihi bir andır. Ukrayna’nın geleceği AB’de. Bu bir zaferdir. 120 gün, 30 yıl bekledik” şeklinde konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.