Zelenski: Rusya’daki çocuklara Ukrayna’dan nefret etmeleri söylendi ve aileleriyle tüm bağları koptu, bu soykırımdır 

BM Genel Kurulu’na konuşan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, “Rusya’daki çocuklara ise Ukrayna’dan nefret etmeleri söylendi ve aileleriyle tüm bağları koptu. Bu açıkça bir soykırımdır. Bu saldırganlığın bir daha olmayacağından emin olmak için birlik olmamız gerekiyor” dedi. 

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurul Salonu’nda düzenlenen BM’nin 78’nci Genel Kurulu görüşmelerine katıldı. 

Soğuk Savaş’tan sonra Ukrayna’nın değil, Rusya’nın nükleer silah kullanımını bırakması gerektiğini söyleyen Zelenski, şöyle konuştu: 

“Teröristlerin nükleer silah bulundurma hakkı yok. Çocukları Ukrayna’ya geri getirmeye çalışıyoruz ama zaman geçiyor. Çocuklara ne olacak? Rusya’daki çocuklara ise Ukrayna’dan nefret etmeleri söylendi ve aileleriyle tüm bağları koptu. Bu açıkça bir soykırımdır. Bu saldırganlığın bir daha olmayacağından emin olmak için birlik olmamız gerekiyor.”

Ukrayna’nın işgalinden bu yana ilk kez BM Genel Kurulu’na katılan Zelenski, Wagner Grubu Başkanı Yevgeny Prigozhin‘i öldüren uçak kazasının arkasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin‘in olduğunu iddia etti. 

Zelenski, Ukrayna’nın işgalinden bu yana ilk kez bizzat BM Genel Kurulu’nda

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx